Strona głównaWiadomościRolnicy oblegają Paryż

Rolnicy oblegają Paryż [VIDEO]

-

- Reklama -

W środę wokół Paryża odnotowano 9 blokad rolników na autostradach dojazdowych do stolicy. To już trzeci dzień z rzędu rolnicy otaczają Paryż, zapowiadając „oblężenie” stolicy. Wtorkowe przemówienie premiera Gabriela Attala w parlamencie, nie uspokoiło nastrojów.

MSW Gérald Darmanin doliczył się około „100 blokad” i „10 000 demonstrantów” w całej Francji. Zapewnił, że policja nie zastosuje rozwiązań siłowych, bo rolnicy „nie są przestępcami”, ale ostrzegł jednocześnie, że rząd „nie pozwoli sparaliżować Paryża i regionu”. Jednak 15 osób trafiło do aresztu po zatrzymaniu w pobliżu Rungis.

- Reklama -

Rungis to największa w kraju, mieszcząca się pod Paryżem giełda towarowa. Policja od kilku dni pilnuje, by postawiono tu blokad. Tymczasem pierwsze traktory dotarły do ​​Paray-Vielle-Poste w pobliżu Rungis. Zostały tam zablokowane przez pojazd pancerny CRS. W kierunku Paryża zmierzają jednak kolejne konwoje ciągników.

We wtorek służby wywiadu terytorialnego podawały, że jest 120 blokad i 12 000 rolników „na barykadach” z ponad 6 000 ciągników. Blokada Paryża odbywa się na wezwanie związków FNSEA i Młodzi Rolnicy.

Rząd renegocjuje niektóre rozwiązania postulatów rolników w Brukseli. Poza tym, np. minister rolnictwa Fesneau zapowiedział przekazanie 80 milionów euro dla plantatorów winorośli znajdujących się w kryzysie i „ma nadzieję”, że uzyska w Brukseli zwolnienie od obowiązku „ugorowania” części gruntów (Zielony ład).

W środę minister rolnictwa udaje się Brukseli i ma nadzieję na złagodzenie przepisów dotyczących ugorów. Państwo jest też gotowe pokryć „odsetki od pożyczek dla rolników za rok 2024”. Mają też być dodatkowe „premie” likwidacyjne i „restrukturyzacyjne” dla winiarzy w wysokości 150 milionów euro, finansowane „wspólnie z Brukselą”.

W UE, Francja chce też poruszyć temat importu ukraińskich produktów rolnych. Francuski minister rolnictwa opowiedział się za ustanowieniem „kwot importu” na drób, zboża i cukier. W tej kwestii istnieje koalicji około 10 państw i wydaje się, że Bruksela jest gotowa temat odpuścić.

Protesty rolników mogą liczyć na spore poparcie społeczne. Konwoje traktorów są pozdrawiane przez mieszkańców, którzy z dużą wyrozumiałością traktują nawet tworzone „korki”. Furorę w mediach społecznościowych zrobił film, na którym konwój rolników z Lot-et-Garonnais, zmierzający w stronę Paryża, podczas przejazdu przez Bergerac jest błogosławiony przez katolickiego księdza.

Źródło: Le Parsien: Les Echo: VA/ Le Figaro

Najnowsze