Strona głównaWiadomościŚwiatPaństwo Islamskie zaatakowało w kościele katolickim. W momencie zamachu przebywał tam konsul...

Państwo Islamskie zaatakowało w kościele katolickim. W momencie zamachu przebywał tam konsul generalny RP [VIDEO]

-

- Reklama -

To Państwo Islamskie odpowiada za atak na chrześcijańską świątynię Santa Maria w Stambule. Jedna osoba zginęła. W trakcie ataku w kościele przebywał konsul generalny RP Witold Leśniak wraz z dziećmi.

Obaj zamachowcy, którzy zaatakowali w niedzielę w kościele w Stambule, są obcokrajowcami; jeden pochodzi z Rosji, drugi z Tadżykistanu. Oceniamy, że są powiązani z tzw. Państwem Islamskim (IS) – poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya.

IS przyznało się do przeprowadzenia niedzielnego zamachu twierdząc, że był on odpowiedzią na wezwania przywódców organizacji terrorystycznej do atakowania Żydów i chrześcijan. Mężczyzn podejrzewanych o przeprowadzenie ataku złapano w godzinach wieczornych tego samego dnia.

W zamachu zginęła jedna osoba, 52-letni obywatel Turcji.

„Po tym haniebnym ataku stambulska policja zorganizowała szybką i kompleksową akcję. Przeszukano 30 lokalizacji i zatrzymano 47 osób. Ostatecznie w nocy schwytano dwóch podejrzanych” – wyjaśnił minister Yerlikaya podczas konferencji prasowej w komendzie policji w Stambule.

Powiedział, że obaj zamachowcy, którzy zaatakowali w niedzielę w kościele w Stambule, są obcokrajowcami. Jeden pochodzi z Rosji, drugi z Tadżykistanu.

Konsul generalny RP na miejscu ataku w Stambule

Rzecznik MSZ Paweł Wroński potwierdził dotychczasowe nieoficjalne informacje tureckich mediów, że we włoskim kościele Santa Maria podczas ataku przebywał konsul generalny RP Marek Leśniak wraz z dziećmi.

„Konsul generalny był na miejscu ataku. Obecnie pozostaje w Turcji, zapewniono jemu i jego rodzinie bezpieczeństwo i ochronę. Władze tureckie z prezydentem Turcji i burmistrzem Stambułu skontaktowały się z konsulem, wyrażając współczucie i zapewniając o swoim wsparciu” – powiedział w poniedziałek PAP Wroński.

Zaznaczył, że konsul i jego rodzina nie odnieśli żadnych obrażeń.

Najnowsze