Strona głównaWiadomościPolitykaNajnowszy sondaż poparcia. Zmiany na czele, Konfederacja przeskakuje Lewicę

Najnowszy sondaż poparcia. Zmiany na czele, Konfederacja przeskakuje Lewicę

-

- Reklama -

Koalicja Obywatelska przeskakuje Prawo i Sprawiedliwość, a Konfederacja Lewicę – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sondaż poparcia partii politycznych CBOS przeprowadził telefonicznie w drugiej połowie stycznia br. Na czele rankingu znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 29 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów.

PiS znalazł się na drugim miejscu i obecnie może liczyć na głosy 24 proc. respondentów chcących wziąć udział w wyborach.

W porównaniu z sondażem z pierwszej połowy stycznia poparcie dla PiS obniżyło się o 5 punktów procentowych, zaś – zestawiając z wynikiem z grudnia – o 6 punktów. Z kolei notowania KO w odniesieniu do grudnia poprawiły się o 4 punkty procentowe i w ciągu ostatnich tygodni ten wynik się nie zmienił.

Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą chce oddać swój głos 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z pierwszą połową stycznia ugrupowanie to zyskało 4 punkty procentowe, lekko przekraczając również swój grudniowy wynik.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem na poziomie 11 proc. Jak napisano w komunikacie CBOS „w ciągu ostatnich dwóch miesięcy notowania tego ugrupowania znalazły się na lekko rysującej się linii wznoszącej”.

Ostatnie miejsce wśród ugrupowań mających swoich przedstawicieli w parlamencie zajęła Lewica, mająca wśród zdeklarowanych wyborców 9 proc. sympatyków. W porównaniu z pierwszą połową stycznia Lewica poprawiła swoje notowania o 2 punkty procentowe, osiągając tym samym wynik z grudnia.

Co dwudziesty z zdeklarowanych uczestników głosowania (5 proc., w stosunku do poprzedniego pomiaru wzrost o 1 punkt procentowy) oddałby głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu. Mniej wyborców niż w pierwszej połowie stycznia, bo co jedenasty z ankietowanych wybierających się na wybory (9 proc., spadek o 3 punkty procentowe), nie potrafi powiedzieć, na którą z partii lub z ugrupowań by głosował.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Najnowsze