Trzy kraje Afryki, w których w ostatnim czasie miały miejsce antyzachodnie przewroty wojskowe, głównie antyfrancuskie – Burkina Faso, Mali i Niger wycofują się z ECOWAS – Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.
Reżimy wojskowe sprawujące władzę w Burkina Faso, Mali i Nigrze zdecydowały się wycofać swoje kraje ze skutkiem natychmiastowym ze Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Ta organizacja subregionalna liczy 15 krajów członkowskich i do tej pory, główne skrzypce współpracy grała tu Francja.
Przywódcy trzech Państw Sahelu, wydali komunikat, w którym piszą, że „biorą na siebie całą odpowiedzialność w obliczu historii i odpowiadając na oczekiwania, obawy i aspiracje swoich społeczeństw, podejmują w sposób całkowicie suwerenny decyzję o natychmiastowym wycofaniu Burkina Faso, Mali i Nigru z obszaru gospodarczego Wspólnota Państw Afryki Zachodniej”.
Komunikat taki ukazał się jednocześnie we wszystkich tych trzech krajach. Być może doszły one do wniosku, że wobec zamrożenia relacji z Paryżem, na ECOWACS już wiele nie skorzystają. Wszystkie te kraje mają podobne problemy, brak bezpieczeństwa wewnętrznego, ataki dżihadystów, ubóstwo. Były też krytykowane przez pozostałe kraje ECOWAS, które groziły np. Nigrowi interwencją zbrojną w celu przywrócenia do władzy obalonego prezydenta.
Wojsko w 2020 r. przejęło władzę w Mali, w 2022 r. w Burkina Faso i w 2023 r. w Nigrze. Kraje ECOWAS żądały przywrócenie władz cywilnych. Nałożyły też sankcje i zawiesiły te trzy kraje w swoich organach. „Rozwód” jest tu konsekwencją polityki wojskowych junt.
Źródło: France Info