Strona głównaWiadomościŚwiatSkandal dyplomatyczny. Milei BRUTALNIE o prezydencie innego państwa. "Komunistyczny morderca"

Skandal dyplomatyczny. Milei BRUTALNIE o prezydencie innego państwa. „Komunistyczny morderca”

-

- Reklama -

Kolumbijskie MSZ wezwało w piątek swojego ambasadora w Argentynie na konsultacje w związku z wypowiedziami przywódcy tego kraju Javiera Milei. Podczas wywiadu nazwał on lewicowego prezydenta Kolumbii Gustavo Petro „komunistycznym mordercą”.

– Komunistyczny morderca, który zatapia Kolumbię – oświadczył Milei w odpowiedzi na pytanie, jak ocenia Petro.

- Reklama -

W komunikacie kolumbijskiej dyplomacji wyrażono stanowczy protest wobec „pozbawionej szacunku i nieodpowiedzialnej” wypowiedzi, która „uderzyła w honor prezydenta, wybranego w prawowity demokratyczny sposób”.

„Słowa prezydenta Milei okazały lekceważenie i podważyły głębokie więzi przyjaźni, zrozumienia i współpracy, jakie historycznie łączą Kolumbię i Argentynę, i które umacniały się na przestrzeni dwóch stuleci” – napisano.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W tym samym wywiadzie Milei określił również byłego prezydenta USA Donalda Trumpa jako „jednego z przywódców wolności przeciwko globalnemu socjalizmowi” – przekazał kolumbijski portal Semana.

Nie była to pierwsza „kontrowersyjna” wypowiedź Mileia. W kampanii wyborczej polityk krytykował między innymi papieża Franciszka, którego nazwał „imbecylem” i „reprezentantem zła” oraz oskarżył o sympatyzowanie z komunistycznymi reżimami. Po zaprzysiężeniu na prezydenta złagodził jednak ton wobec swojego rodaka.

W wywiadzie dla kolumbijskiego radia RCN w sierpniu ubiegłego roku ocenił socjalizm jako „prawdziwą chorobę Argentyny”, a wyznawców socjalistycznych idei określił jako „śmiecie i ludzkie ekskrementy”. Do tej wypowiedzi odniósł się wówczas Petro, pierwszy lewicowy prezydent Kolumbii, porównując Argentyńczyka do Adolfa Hitlera.

W Argentynie Milei, wybrany na prezydenta jesienią ub.r., wprowadza w życie radykalny program przebudowy państwa i cięć budżetowych. Wskazuje, że może to wyciągnąć gospodarkę z głębokiego kryzysu i powstrzymać szalejącą inflację, która w 2023 roku wyniosła ok. 200 proc. Jego planom sprzeciwiają się związki zawodowe i lewica.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze