Strona głównaWiadomościBiznesUkraińska ekspansja w Polsce. "Mocny wzrost liczby rejestrowanych firm"

Ukraińska ekspansja w Polsce. „Mocny wzrost liczby rejestrowanych firm”

-

- Reklama -

Ukraińcy rejestrują coraz więcej firm nad Wisłą. Czują się tu lepiej i bezpieczniej, więc wiążą z naszym krajem swoją przyszłość – mówią eksperci w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które „Rzeczpospolita” opracowała przy pomocy platformy analitycznej Google Pinpoint, pod koniec 2022 r., po napaści Rosji na Ukrainę, szybko zaczęła rosnąć liczba firm rejestrowanych w naszym kraju przez Ukraińców.

- Reklama -

„Tempo wzrostu liczby tych rejestracji stale przyspiesza i w drugiej połowie 2023 r. przekraczało nawet 2,8 tys. firm miesięcznie. W całym 2023 r. Ukraińcy zarejestrowali u nas ponad 30 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, o dwie trzecie więcej niż rok wcześniej” – zauważa dziennik.

Jak wylicza, już więcej niż co dziesiąta taka firma rejestrowana w Polsce w zeszłym roku należała do Ukraińców. „W sumie w latach 2022–2023 uruchomili oni w naszym kraju niemal 50 tys. jednoosobowych działalności” – dodaje gazeta.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Mocny wzrost liczby rejestrowanych przez Ukraińców firm świadczy o tym, że myślą oni o pozostaniu u nas na dłużej – mówi „Rzeczpospolitej” Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Na założenie działalności gospodarczej decydują się zwykle osoby najbardziej przedsiębiorcze – dodaje Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

spot_img

Najnowsze