Strona głównaWiadomościPolskaWspólne ćwiczenia Polski i Litwy. W przesmyku suwalskim

Wspólne ćwiczenia Polski i Litwy. W przesmyku suwalskim

-

- Reklama -

Litwa i Polska przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe w przesmyku suwalskim – potwierdzili prezydenci obu krajów, Gitanas Nauseda i Andrzej Duda, w wywiadzie dla portalu delfi.lt. Prawdopodobnie ćwiczenia odbędą się w kwietniu.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że prezydent Polski naprawdę szczerze zareagował na chęć przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń na tym obszarze zwanym przesmykiem suwalskim” – powiedział Nauseda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla delfi.lt. „Rozmawiamy już o bardzo konkretnej dacie, prawdopodobnie może się to odbyć w kwietniu” – dodał litewski przywódca.

Wspólne polsko-litewskie ćwiczenia zostały zapowiedziane w niedzielę podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie, ale dokładny czas i miejsce nie zostały określone.

W wywiadzie dla delfi.lt Duda podkreślił, że Polska bardzo poważnie traktuje obronę przesmyku suwalskiego i że podjęto już działania w tym zakresie.

„Przywracamy zdolności obronne Polski właśnie we wschodniej części naszego kraju. Tam powstają nowe jednostki, przywracamy zdolności jednostek, które były obecne w Bartoszycach, Grajewie i innych miejscach. Wzmacniamy polską obecność wojskową, a także wzmacniamy ochronę granic” – powiedział prezydent Polski litewskiemu portalowi.

W niedzielę podczas konferencji prasowej obu prezydentów w Wilnie, Duda powiedział, że przesmyk „wymaga szczególnej uwagi, szczególnego monitorowania tego miejsca”.

Litwa i Polska ostatnie wspólne ćwiczenia przeprowadziły na początku lipca 2023 roku w Kłajpedzie, kiedy to oddziały specjalne z obu krajów trenowały odzyskiwanie przejętej infrastruktury krytycznej.

Przesmyk suwalski to niespełna 100-kilometrowy pas polsko-litewskiej granicy między rosyjskim obwodem królewieckim a Białorusią.

Źródło:nczas.info/PAP

Najnowsze