Strona głównaWiadomościPolskaPod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. List od Dudy i wizyta Muska

Pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. List od Dudy i wizyta Muska

-

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników krakowskiej konferencji dotyczącej antysemityzmu napisał że, tak jak w 1945 roku, tak i dzisiaj oraz po wsze czasy z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau rozlega się nigdy nie milknący krzyk przestrogi. Z wizytą w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przebywa Elon Musk.

W poniedziałek w Krakowie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja dotycząca kwestii antysemityzmu, która jest częścią uroczystości upamiętnienia Holocaustu, organizowanych pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Żydów. Z wizytą w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przebywa w poniedziałek Elon Musk, który weźmie udział w dyskusji z Benem Shapiro na temat antysemityzmu w internecie.

- Reklama -

List od Dudy

Na początku konferencji list od Andrzeja Dudy przeczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak przypomniał w swym przesłaniu Duda, wkrótce upłynie 79 lat od momentu, gdy otwarte zostały bramy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Około siedmiu tysięcy osób doczekało oswobodzenia. Ale też, co nie mniej ważne, zerwane zostały okowy milczenia o tym prawdziwym piekle na ziemi – zaznaczył prezydent.

Na nic zdały się wysiłki hitlerowskich oprawców, aby zatrzeć ślady popełnionych zbrodni. Jak w 1945 roku, tak i dzisiaj oraz po wsze czasy z tamtego miejsca rozlega się nigdy niemilknący krzyk przestrogi – podkreślił Duda w liście do uczestników spotkania.

Dlatego – napisał prezydent – w rocznicę wyzwolenie więźniów z tej przerażającej fabryki śmierci obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Każdego 27 stycznia całą wspólnota ludzka łączy się w akcie czci dla pomordowanych oraz współczucia i troski wobec ocalonych. W tym dniu na nowo podsycamy płomień pamięci o wydarzeniach, o których w pierwszym obronnym odruchu ludzkiej psychiki chciałoby się zapomnieć – ale które muszę być pamiętane i właściwie rozumiane także przez przyszłe pokolenia – przekazał Duda.

W sposób szczególny misję tę kontynuuje Polska, kraju którego 3 mln obywateli żydowskich padło ofiarami Holokaustu. Jak podkreślił prezydent, jesteśmy „wciąż poruszeni i głęboko zranieni faktem, że władze III Rzeszy umiejscowiły swój zbrodniczy przemysł pogardy właśnie na terytorium podbitej i okupowanej Polski, która była przez wieki tolerancyjnym, bezpiecznym, wspólnym domem przedstawicieli wielu ras, języków, kultur i religii”.

Deklarujemy niezłomną wolę stania na straży prawdy i pamięci o dokonanych tu przez najeźdźców ludobójstwie Żydów. Czynimy tak w przekonaniu, że wstrząs, jaki budzi wiedza o tej zbrodni, ma moc przemiany ludzkich serc i sumień oraz uwrażliwienia na nietolerancję, nienawiść, ksenofobię, rasizm i szowinizm; na łamanie praw człowieka i prawa międzynarodowego w butnym przeświadczeniu, iż agresja i przemoc mogą być metodami działania we współczesnym świecie – podkreślił Duda.

Jak zaznaczył w liście „stojąc co roku u bram dawnego KL Auschwitz-Birkenau, kierujemy ku wszystkim narodów wezwanie do budowy lepszej przyszłości – pełnej solidarności i empatii opartej na wolności, wzajemnym szacunku i wartościach uniwersalnych”.

Prezydent wskazał, że na tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu kładzie się cieniem terrorystyczny atak na Izrael, którego 7 października ubiegłego roku dopuścili się członkowie Hamasu. – Oddajemy hołd ofiarom tej agresji i łączymy się w bólu z ich rodzinami. Ufamy także, że wszyscy uprowadzeni zakładnicy jak najszybciej powrócą do swoich domów, do wyczekujących ich krewnych i przyjaciół – podkreślił w liście.

Wizyta Muska

Oficjalnym punktem wizyty Muska w Polsce ma być w poniedziałek późnym popołudniem w Krakowie uczestnictwo w dyskusji z Benem Shapiro na temat antysemityzmu w internecie. We wtorek ma wziąć udział w nabożeństwie żałobnym na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Jego wizyta wpisuje się w program obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, który przypada 27 stycznia. Wydarzenia te organizuje Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA).

O tym, że Musk przyleci do Krakowa i Oświęcimia poinformowała agencja Blommberg w poprzednim tygodniu. Jak przypomniała, właściciel Tesli i platformy X jesienią ub.r. wstępnie zgodził się odwiedzić teren dawnego obozu podczas dyskusji na żywo z szefem EJA rabinem Menachemem Margolinem.

Urodzony w RPA przedsiębiorca spotkał się wówczas z oskarżeniami o, a jakżeby inaczej… antysemityzm, kiedy zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności żydowskie promują „nienawiść przeciwko białym” i odpowiadają za sprowadzanie „hord mniejszości, które zalewają kraj”.

Wpis ten potępił Biały Dom, a szereg dużych reklamodawców, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosiło bojkot platformy. Musk stwierdził później, że jego wypowiedź była „jedną z najgłupszych rzeczy”, jaką zrobił.

Źródło:PAP

Najnowsze