Strona głównaOpinieBrytyjska prasa o rządzie Tuska: Stosuje autorytarne metody

Brytyjska prasa o rządzie Tuska: Stosuje autorytarne metody

-

- Reklama -

Niedawno sytuację w Polsce krytycznie komentowały media amerykańskie. Teraz podobna krytyka znalazła się w prasie brytyjskiej, a publicyści z Wysp nie szczędzą też gorzkich słów pod adresem rządu Donalda Tuska.

Ostatnio amerykański „The Washington Post” pochylał się nad trwającym obecnie kryzysem w polskim porządku prawnym. Gazeta wyraziła obawę, że obecna sytuacja w Polsce może prowadzić do anarchii i przemocy. Polsce przyglądał się także „The American Spectator”, który skrytykował „przywracanie demokracji siłą”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Czytaj więcej: Zachodnia prasa o kryzysie w Polsce: Konflikt Tuska i Kaczyńskiego może doprowadzić do anarchii

Europa Suwerennych Narodów

Zła prasa Polski na Zachodzie trwa. Teraz metody warszawskiego rządu krytykuje brytyjski „The Spector”.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Gazeta zauważa, iż wygrana nowej ekipy oznaczała według wielu komentatorów „zwycięstwo centryzmu nad populizmem, a światowym mediom przedstawiono narrację, że awanturnicza, prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość została odrzucona i ponownie zwyciężyła przyzwoitość”.

„Podczas kampanii wyborczej Tusk wielokrotnie obiecywał «odpolitycznienie» państwowych mediów i przywrócenie rządów prawa. Po zaprzysiężeniu na premiera w zeszłym miesiącu nie zajęło mu dużo czasu, aby uciec się do autorytarnych metod, które doprowadziłyby do międzynarodowego oburzenia, gdyby nie stała za nimi rzekomo umiarkowana osoba” – pisze publicysta brytyjskiego medium – Carson Becker.

W gazecie opisano, że media publiczne zostały przejęte na podstawie uchwały, a minister Bartłomiej Sienkiewicz nie miał wyraźnego upoważnienia prawnego, by wysłać ludzi do budynków TVP.

Jednocześnie gazeta zaznacza, że „TVP nie jest pomnikiem obiektywnego dziennikarstwa” i przypomina o patologiach, jakie były znakiem rozpoznawczym państwowych mediów podczas rządów PiS.

Gazeta krytykuje jednak naginania prawa w imię „przywrócenia porządku prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym” i pisze o kontraście między praworządnością a „widokiem policji otaczającej stację telewizyjną i aresztowaniem jego przeciwników”.

Brytyjskie media krytykują też fakt, iż obecnie Unia Europejska nie reaguje, choć nad Wisłą wciąż łamana jest praworządność.

„Czy powinniśmy spodziewać się protestów ze strony Brukseli? W końcu Polacy są przyzwyczajeni do tego, że Komisja Europejska przekazuje komentarze o pilnej potrzebie utrzymania praworządności w Warszawie. Bruksela często ostrzegała PiS, że Komisja «nie zawaha się podjąć działań w przypadku nieprzestrzegania prawa UE». Kiedy to Tusk nagina prawo, UE wydaje się mieć inne spojrzenie” – czytamy.

„The Spectator” ocenia, że gdyby rządem w Warszawie nie kierował ulubieniec Brukseli, to Polska nie mogłaby liczyć na taką taryfę ulgową.

Źródło:"The Spectator"

Najnowsze