Strona głównaWiadomościPolitykaBosak proponuje reset konstytucyjny. "Bardzo dobry pomysł i dlatego nie zostanie zrealizowany"...

Bosak proponuje reset konstytucyjny. „Bardzo dobry pomysł i dlatego nie zostanie zrealizowany” [VIDEO]

-

- Reklama -

Konfederacja chce rozwiązać spór sądowniczy w Polsce poprzez reset konstytucyjny – proponuje wicemarszałek Sejmu, poseł Krzysztof Bosak.

Nowy rząd Tuska metodą siły próbuje rozliczyć się z poprzednią władzą. Zaczął od przejęcia mediów reżimowych i choć plan A okazał się kompromitacją, to planem awaryjnym udało się je przejąć po to, by teraz szerzyć z nich swoją propagandę.

Do więzienia wsadzono także Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Każda ze stron POPiS-owego sporu ma swoich prawników, którzy powiedzą tak, jak politycy zechcą, a ci politycy tylko opinie swoich uznają za prawdę objawioną. Polska znalazła się w niebezpiecznej sytuacji.

Krzysztof Bosak na antenie RMF FM zaproponował, by obecną sytuację rozwiązać poprzez „reset konstytucyjny”.

My w Konfederacji proponujemy tzw. reset konstytucyjny, tzn. żeby siły polityczne usiadły, dogadały się ze sobą i wyzerowały składy SN i TK w drodze kompromisu przyjętego praworządnie, czyli poprzez poprawkę do konstytucji – zaproponował Bosak.

Jak się komputer zawiesi, różne programy się pogryzły i przestały działać, to go restartujemy. Trzeba zrobić restart najwyższych ciał sądownictwa – kontynuował.

Prowadzący rozmowę red. Piotr Salak stwierdził, że tego nie da się zrobić, na co Bosak raz jeszcze odparł, że można „poprzez poprawkę do konstytucji”.

To by miało sens tylko wtedy, gdyby wszystkie siły polityczne dojrzały do tego, że lepiej jest mieć dobre sądownictwo, niż wzajemny konflikt, i by się zgodziły. Bo większość konstytucyjna wymaga porozumienia wszystkich głównych sił politycznych (…) Wiem, że to jest bardzo mało prawdopodobne. Natomiast rolą polityków jest proponować nie tylko rozwiązania prawdopodobne, ale też dobre – podkreślił Bosak, który określił, że obecnie mamy „jeden wielki klincz”.

W związku z tym, że mamy jeden wielki klincz, musimy ustanowić główne ciała sądownicze, takie jak KRS, Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny od nowa. Dziękujemy tym wszystkim, którzy tam pracowali, za dobrą lub złą pracę, proponując im przejście do sądów zwykłych albo stan spoczynku. I ustalamy sposób wyłonienia nowych składów. Wszystkie siły polityczne proponują swoich kandydatów albo ich losujemy spośród obecnie pracujących w całym sądownictwie sędziów – podsumował Bosak.

Komentatorzy zwracają uwagę, że to jeden z niewielu pomysłów zaproponowanych w przestrzeni publicznej na to, jak wyjść z obecnego kryzysu, nie pogłębiając polaryzacji.

Robert Gwiazdowski uważa, że pomysł Bosaka jest bardzo dobry i… dlatego nie zostanie wprowadzony

Najnowsze