Strona głównaWiadomościŚwiatMorderca czekał na egzekucję 22 lata

Morderca czekał na egzekucję 22 lata

-

- Reklama -

Stan Oklahoma dokonał egzekucji Amerykanina skazanego na karę śmierci za podwójne morderstwo w 2001 roku. Egzekucja niejakiego Phillipa Hancocka, lat 59, odbyła się w więzieniu stanu Oklahoma w mieście McAlester.

To 24. egzekucja w 2023 r. i ostatnia zaplanowana w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie 24 egzekucje odbyły się za pomocą śmiertelnego zastrzyku. Przeprowadzano je w pięciu stanach: trzech na południu – w Teksasie, na Florydzie i w Alabamie oraz w dwóch stanach w środkowej części kraju – w Missouri i w Oklahomie.

Komisja ds. ułaskawień stanu Oklahoma zalecała 8 listopada zamianę wyroku Phillipa Hancocka na dożywocie, ale republikański gubernator Kevin Stitt sugestię odrzucił. Skazany popełnił morderstwa w kwietniu 2001 roku, a w 2004 roku został już prawomocnie skazany na śmierć.

Hanckok zamordował Roberta Jetta i Jamesa Lyncha, dwóch członków gangu motocyklowego. Przed sądem twierdził, że działał w samoobronie i że został zwabiony w pułapkę zastawioną w domu Roberta Jetta, który był pod wpływem metamfetaminy. Twierdził, że wraz z Jamesem Lynchem próbowali wrzucić go do klatki w celu zadania tortur.

Później miał walczyć i udało mu się chwycić pistolet Roberta Jetta, którym zastrzelił dwóch napastników, po czym uciekł. Ta relacja została zakwestionowanej przez prokuraturę i nie przekonała przysięgłych.

Oklahoma wznowiła wykonywanie egzekucji w 2021 r., po sześcioletnim moratorium ogłoszonym z powodu nieudanych egzekucji w 2014 i 2015 r. Egzekucja Phillipa Hancocka była czwartą w tym stanie w 2023 r.

Według niedawnego sondażu Gallupa, 53% Amerykanów opowiada się za wykonywaniem kary śmierci dla osób skazanych za morderstwa. Jest to i tak najniższy poziom zgody od 1972 r., kiedy to Sąd Najwyższy zablokował egzekucje w Stanach Zjednoczonych na 4 lata.

Kara śmierci została zniesiona w 23 stanach Ameryki, natomiast w trzech innych: Kalifornia (na zachodzie), Oregonie (na północnym zachodzie) i w Pensylwanii (na północnym wschodzie) obowiązują moratorium na jej stosowanie.

Źródło: AFP

Najnowsze