Strona głównaWiadomościŚwiatRekordowe wydatki na zbrojenia w 2022 roku w Unii Europejskiej

Rekordowe wydatki na zbrojenia w 2022 roku w Unii Europejskiej

-

- Reklama -

30 listopada przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podał, że wydatki na cele wojskowe w krajach Unii Europejskiej osiągnęły rekordową kwotę około 270 miliardów euro, czyli jest to o około 30 miliardów więcej, niż w 2022 r.

To dziewiąty z rzędu rok wzrostu wydatków zbrojeniowych krajów UE i poważny udział ma tu Polska. Nie ma wątpliwości, że to zbrojeniowe przyspieszenie ma związek agresją rozpoczętą przez Rosję na Ukrainę. Jest tu też element dochodzenia do wydatkowania 2% PKB na zbrojenia, co jest wymogiem NATO.

W 2022 roku sześć z 27 krajów zwiększyło swoje wydatki wojskowe o ponad 10%, a w przypadku Szwecji oczekującej na ratyfikację członkostwa w NATO, wydatki zwiększono nawet o ponad 30%. Według EDA, unijnej agencji ds. obronności, jednak np. tak duży kraj, jak Francja, zwiększyła w 2022 r. wydatki na cele wojskowe jedynie o 0,7%.

Kraje UE jako całość przeznaczyły tylko 1,5% swojego produktu krajowego brutto (PKB) na sektor obronny, co jest ciągle dalekie od docelowego poziomu 2% wyznaczonego przez NATO. W UE dwadzieścia dwa kraje UE są członkami NATO. Europejska agencja wskazała dalej, że na inwestycje w sektorze obronnym przeznaczono około 58 miliardów euro.

Mając około 60 miliardów euro rocznie, możemy dokonać wielkich rzeczy – mówił Charles Michel w przemówieniu w siedzibie EDA w Brukseli. Dość niebezpiecznie brzmiały tu jednak tezy o „jednolitym rynku obronności”, który ma pozwolić „unikać rozproszenia zasobów”, „powielania niektórych produkcji” i osiągnąć korzyści z większej skali zamówień.

Widać tu przygotowania do przegłosowanej w PE rewizji traktatów i wyłączenia suwerenności krajów w dziedzinie obrony. Przewodniczący Rady Europejskiej Michel mówił, że „EDA powinna stać się prawdziwym europejskim ministerstwem obrony”. Było też o „preferencji” europejskich producentów broni (Polska np. kupuje akurat głównie w USA i Korei). Charles Michel wspomniał także o uruchomieniu kredytów na obronę dla krajów Unii.

Wzrost wydatków mógłby cieszyć, ale EDA podała, że wydatki przeznaczone na badania i rozwój w dziedzinie obronności spadły w 2022 r. o 200 mln w porównaniu z rokiem poprzednim, do 3,5 mld euro. Warto też przypomnieć, że np. Rosja planuje zwiększyć swoje wydatki na cele wojskowe w 2024 r. o 67%, do około 30% swojego PKB.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Najnowsze