Strona głównaWiadomościŚwiatPotworna powódź. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Setki tysięcy musiało opuścić swoje domy

Potworna powódź. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Setki tysięcy musiało opuścić swoje domy

-

- Reklama -

W wyniku powodzi, która od kilku tygodni nawiedza Somalię we wschodniej części Afryki, zginęło już co najmniej 50 osób, a 700 tys. musiało opuścić swoje domy – poinformowała we wtorek agencja AFP.

Jak zapowiedział somalijski rząd, oczekuje się, że we wtorek pogodowa sytuacja się pogorszy.

Afryka boryka się z ulewnymi deszczami i powodziami. Ucierpiała szczególnie Somalia, gdzie intensywne opady zniszczyły mosty i doprowadziły do zalania terenów zamieszkanych przez cywilów.

W sobotę Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) powiadomiło, że liczba osób, które musiały opuścić domy „prawie się podwoiła w ciągu tygodnia”, a powódź dotknęła ogółem 1,7 mln osób.

Brytyjska organizacja charytatywna Save the Children podała w czwartek, że w wyniku powodzi w Kenii, Somalii i Etiopii zginęło już ponad 100 osób, w tym 16 dzieci, a ponad 700 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia miejsca zamieszkania.

Grupy pomocowe ostrzegły, że sytuacja się pogorszy i wezwały społeczność międzynarodową do pilnej interwencji, ponieważ oczekuje się, że zjawisko pogodowe El Nino, wpływające na sytuację m.in. w Afryce, będzie trwało co najmniej do kwietnia 2024 roku.

Źródło:PAP

Najnowsze