Strona głównaWiadomościŚwiatPlatforma Muska pozywa organizację "monitorującą media" po oskarżeniach o dopuszczanie antysemityzmu

Platforma Muska pozywa organizację „monitorującą media” po oskarżeniach o dopuszczanie antysemityzmu

-

- Reklama -

Platforma X należąca do miliardera Elona Muska złożyła pozew sądowy przeciwko organizacji pozarządowej Media Matters for America, zajmującej się monitoringiem mediów. Wcześniej Media Matters opublikowała raport, z którego wynika, że w serwisie X reklamy znanych marek ukazywały się obok treści „antysemickich”.

Jak informuje we wtorek BBC, w złożonym pozwie platforma X utrzymuje, że Media Matters for America „zmanipulowała” dane próbując „zniszczyć” serwis. Po tym, jak organizacja opublikowała swój raport, wielkie koncerny (m.in. Apple, Disney i IBM) wstrzymały zamieszczanie na X swoich reklam.

Media Matters ogłosiła w zeszłym tygodniu, że reklamy – m.in. Apple i Oracle – ukazywały się na platformie X obok komentarzy z treściami „antysemickimi” i neonazistowskimi – na przykład, cytatów Adolfa Hitlera i wypowiedzi negujących Holocaust. W piątek organizacja oznajmiła, że zidentyfikowała reklamy m.in. koncernów Amazon i NBCUniversal obok nacjonalistycznych i rasistowskich hasztagów. W czwartek koncern IBM ogłosił, że zawiesza kampanię reklamową wartą milion dolarów na portalu po doniesieniach, że reklamy firmy – a także innych spółek, pojawiły się obok wpisów chwalących Hitlera.

Jak zauważa BBC, pozew pojawia się po kontrowersjach wokół komentarzy samego Muska. Niedawno miliarder poparł wypowiedź jednego z internautów o tym, że Żydzi promują „nienawiść przeciwko białym”, i sugerował, że odpowiadają oni za sprowadzanie „hord mniejszości, które zalewają kraj”. „Powiedziałeś faktyczną prawdę” – napisał Musk w odpowiedzi na wpis użytkownika. Później dodał, że „nie wszystkie żydowskie społeczności” promują „rasizm przeciwko białym i Azjatom”, ale że robią to m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) i inne żydowskie grupy.

Wypowiedzi Muska skrytykował Biały Dom, który oświadczył, że potępia „tę odrażającą promocję antysemityzmu i rasistowskiej nienawiści”. Biały Dom podkreślił, że nie do przyjęcia jest powtarzanie kłamstw stojących za najkrwawszym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii – atakiem terrorystycznym w synagodze w Pittsburghu. Teoria spiskowa o tym, że żydowskie grupy stoją za sprowadzaniem innych mniejszości etnicznych, była centralną tezą manifestu terrorysty Roberta Bowersa, który w 2018 r. zamordował 11 osób w synagodze w Pittsburghu. Według Białego Domu słowa Muska są echem poglądów sprawcy zamachu.

Źródło:PAP

Najnowsze