Strona głównaWiadomościRosjanie w Finlandii zorganizowali demonstrację przeciwko zamknięciu przejścia granicznego

Rosjanie w Finlandii zorganizowali demonstrację przeciwko zamknięciu przejścia granicznego

-

- Reklama -

Rosjanie zorganizowali wiec pod fińskim parlamentem przeciwko zamknięciu przejścia granicznego. Helsinki dokonały tego kroku ze względu na nasyłanie im z Rosji coraz liczniejszych migrantów, głównie z Afryki.

Pod budynkiem parlamentu zebrało się około 300 Rosja, mieszkających w Finlandii. Dzień wcześniej fińskie władze zdecydowały o zamknięciu czterech z ośmiu punktów kontrolnych na granicy z Rosją w południowo-wschodniej części kraju.

Przejścia mają być zamknięte co najmniej do 18 lutego 2024 r. MSW Finlandii Marie Rantanen podkreśliła, że ​​w razie potrzeby władze są gotowe podjąć jeszcze bardziej drastyczne kroki.

Protestujący pod parlamentem twierdzili, że decyzja o zamknięciu granic „ogranicza ich prawo do spotkań z rodzinami”. Zawsze jednak przecież mogą sobie pojechać do Rosji…

Na początku 2023 roku Finlandia gościła na stałe 159 966 osób z obcym obywatelstwem. Według instytucji statystycznych największą grupę osób posiadających podwójne obywatelstwo stanowili tu właśnie obywatele Rosji – 37 813, a dopiero za nimi byli Szwedzi – 10 048, Somalijczycy – 8 393, Estończycy – 7 821 i Irakijczycy – 7 531. W ostatnich tygodniach coraz więcej nielegalnych imigrantów usiłuje się jednak przedostawać do Finlandii przez przejścia graniczne z Rosją.

Źródło: RIA Nowosti

Najnowsze