Minister gospodarki Bruno Le Maire wystąpił 14 listopada przed Senatem i przekonywał, że Atos, francuska platforma usług cyfrowych pozostanie „pod wyłączną kontrolą” państwa, pomimo sprzedaży swojej jednostki Tech Foundations czeskiemu miliarderowi Danielowi Kretinsky’emu.
Francuska grupa IT Atos znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale minister zapewnił, że pozostanie „pod wyłączną kontrolą Francji”. Jest to firma prywatna, ale minister zapewniał, że dekret rządowy w sprawie inwestycji zagranicznych we Francji gwarantuje, że kapitał Atosu w jego działalności strategicznej pozostanie pod wyłączną kontrolą państwa.
Przynoszący straty i mocno zadłużony Atos zaplanował w 2022 roku podział firmy na oddział Tech Foundations (outsourcing) i strategiczny dział Eviden (chmura, cyberbezpieczeństwo, superkomputery).
Latem grupa zdecydowała się sprzedać Tech Foundations czeskiemu miliarderowi Danielowi Kretinsky’emu, który od dawna usiłuje wejść także na francuski rynek mediów. Eviden natomiast miał wejść na giełdę po podwyższeniu kapitału o 900 mln euro. W zamian za wykup Tech Foundations, czeski miliarder zgodził się wziąć udział w podwyższeniu kapitału Eviden o kwotę 217 mln euro i stałby się wówczas właścicielem 7,5% kapitału.
Potencjalne wejście czeskiego biznesmena do strategicznej gałęzi, która pracuje również na rzecz francuskiej obronności i „odstraszania nuklearnego”, wywołało oburzenie polityków centroprawicy (Reepublikanie), ale także ze strony kręgów biznesowych i akcjonariuszy. Fundusz Onepoint, który jest największym akcjonariuszem grupy, wywiera naciski na zarząd Atosu w celu modyfikacji umowy z Danielem Kretinskim i usunięcia go całkowicie z Evidenu.