Strona głównaWiadomościPolskaPolska jest głównym celem rosyjskiej dezinformacji?

Polska jest głównym celem rosyjskiej dezinformacji?

-

- Reklama -

Według badania VoxCheck, które przeprowadzono na temat rozprzestrzeniania się rosyjskiej dezinformacji, Rzeczpospolita Polska pozostaje głównym celem rosyjskiej propagandy.

– W 2022 i 2023 r. polskie media były i nadal są na pierwszym miejscu wśród krajów europejskich pod względem liczby fałszywych informacji rozpowszechnianych przez Rosję – powiedziała na prezentacji wyników badania Myrosława Makarowa, analityk VoxCheck.

Według badań przeprowadzonych przez organizację rosyjska propaganda skupia się obecnie na wyolbrzymieniu w oczach polskich obywateli środków, które zostają przekazywane na pomoc Ukraińcom tak, by Polacy mieli wrażenie, iż za chwilę sama Polska nie będzie posiadała odpowiednich zasobów na własne potrzeby.

Drugim celem rosyjskiej propagandy w Polsce ma być nagłaśnianie przypadków złych zachowań ukraińskich uchodźców tak, by odbiorca dezinformacji miał wrażenie, że Ukraińcy są grupą, która stwarza w Polsce problemy (tymczasem większe problemy państwo polskie ma z o wiele mniej licznymi Gruzinami – przyp. red. NCzas).

Kolejnym celem rosyjskich dezinformatorów ma być przekonywanie Polaków, że Ukraińcy marnotrawią przekazywane im środki, przez co przekazywanie ich jest bezsensowne.

Inne obrazy, które przedstawia Kreml, to m.in. Federacja Rosyjska jako państwo, które dąży do pokoju. „Temat rozmów pokojowych jest teraz bardzo mocno forsowany. Rosja rzekomo składa liczne propozycje, a Ukraina i Zachód zdecydowanie je odrzucają tylko dlatego, że chcą kontynuować wojnę” – wskazuje VoxCheck.

Kolejne, po Polsce, państwa, które są głównymi celami propagandy Kremla są kolejno: Słowacja, Czechy, Węgry, Niemcy i Włochy.

Najnowsze