Strona głównaWiadomościIzrael sprzedaje systemy antyrakietowe. Wojna dźwignią handlu?

Izrael sprzedaje systemy antyrakietowe. Wojna dźwignią handlu?

-

- Reklama -

Finlandia, nowy członek NATO, kupi w Izraelu nowe systemy obrony antyrakietowej. Ataki Hamasu i Hezbollahu pokazały, że w tej dziedzinie Tel Awiw ma rzeczywiście sporo do zaoferowania.

Izraelskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w niedzielę 12 listopada, że podpisało umowę o sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej „David’s Sling” do Finlandii, nowego, członka Sojuszu Atlantyckiego i jednocześnie sąsiada Rosji.

Ministerstwo obrony Izraela w komunikacie prasowym, podało, że kontrakt warty jest 317 mln euro, a umowę nazwało „historyczną”. Izrael jest dużym eksporterem broni i kraj ten rozwija taką gałąź przemysłu. „Proca Dawida” (ang. David’s Sling) to system obrony przeciwrakietowej, którego celem jest przechwytywanie pocisków rakietowych średniego i dalekiego zasięgu, taktycznych pocisków balistycznych oraz bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

System produkowany jest przez przedsiębiorstwa zbrojeniowe Rafael (Izrael) i Raytheon (Stany Zjednoczone). „Proca Dawida” stanowi uzupełnienie izraelskiego systemu przeciwrakietowego pomiędzy Żelazną Kopułą, a pociskami Chec 2 i Chec 3. Od 2017 roku „Proca Dawida” znajduje się na wyposażeniu Armii Obrony Izraela i otrzymała nagrodę za innowacyjność w dziedzinie technologii w Bostonie. Broń ta była sfinansowana głównie przez USA. Do 2020 roku Stany Zjednoczone przeznaczyły na rozwój Procy Dawida 1,99 mld dolarów.

5 kwietnia 2023 roku Ministerstwo Obrony Finlandii informowało o wydaniu zgody na zakup przez armię izraelskiego systemu. Poza obecnym zakupem, Helsinki mówiły o możliwości dokonania kolejnego zakupu tych systemów za kwotę 216 mln euro. W implementację systemu ma być zaangażowany także przemysł zbrojeniowy Finlandii.

Źródło: AFP

Najnowsze