Strona głównaWiadomościŚwiat"Izraelskie ataki z powietrza na obóz uchodźców w Dżabaliji mogły stanowić zbrodnie...

„Izraelskie ataki z powietrza na obóz uchodźców w Dżabaliji mogły stanowić zbrodnie wojenne”

-

- Reklama -

Biorąc pod uwagę dużą liczbę ofiar cywilnych i skalę zniszczeń, obawiamy się, że izraelskie ataki z powietrza na obóz uchodźców w Dżabaliji mogły stanowić zbrodnie wojenne – ogłosiło w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR).

Obóz w mieście Dżabalija na północy Strefy Gazy został zaatakowany we wtorek po południu oraz ponownie w środę. Według mediów zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, ale bilans nie jest potwierdzony.

„Biorąc pod uwagę dużą liczbę ofiar cywilnych i skalę zniszczeń po izraelskich atakach z powietrza na obóz uchodźców w Dżabaliji, mamy poważne obawy, że te nieproporcjonalne ataki mogły stanowić zbrodnie wojenne” – napisało Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka na platformie X.

Na zdjęciach wykonanych przez dziennikarzy po pierwszym ataku widać było kilka głębokich kraterów pomiędzy zniszczonymi budynkami. Wśród zabitych i rannych widać było dzieci – podała stacja BBC.

Do ataku przyznały się Siły Obronne Izraela (hebrajski akronim – Cahal), twierdząc, że zginął w nim wysokiej rangi dowódca Hamasu, a celem ostrzału była „podziemna infrastruktura terrorystyczna” znajdująca się pod budynkami.

Departamentu Stanu USA poinformował natomiast w środę, że nie prowadzi obecnie formalnego dochodzenia w sprawie podejrzeń o popełnienie zbrodni wojennych przez Izrael. „Będziemy dalej dyskutować z nimi (Izraelczykami) bezpośrednio, tak jak mówimy publicznie, że oczekujemy, iż wszystkie ich działania i kampanie wojskowe będą zgodne z prawami wojny” – powiedział rzecznik Matthew Miller.

Na pytanie o ostrzał obozu w Dżabaliji, rzecznik odparł, że Departament Stanu jest „głęboko zasmucony stratą życia cywilów”, ale nie potępił tych ataków – przekazała stacja CNN.(

Najnowsze