Strona głównaWiadomościIzrael w ogniu krytyki za "popełnianie zbrodni przeciwko ludności cywilnej"

Izrael w ogniu krytyki za „popełnianie zbrodni przeciwko ludności cywilnej”

-

- Reklama -

Po atakach Izraela na gęsto zaludniony obóz uchodźców Dżabalija w Strefie Gazy, szereg krajów Ameryki Łacińskiej, m.in. Argentyna, Meksyk i Boliwia nasiliło w środę krytykę pod adresem tego państwa zarzucając mu popełnianie zbrodni przeciwko ludności cywilnej. Wezwano też palestyński Hamas do zwolnienia zakładników.

Ministerstwo spraw zagranicznych Argentyny w opublikowanym w środę oświadczeniu stwierdziło, że „sytuacja humanitarna w Gazie staje się z dnia na dzień coraz bardziej alarmująca” i wezwało Izrael do umożliwienia dostarczenia pomocy dla ludności cywilnej.

Argentyna i Meksyk wezwały równocześnie Hamas do niezwłocznego uwolnienia uprowadzonych zakładników.

Peruwiańskie ministerstwo spraw zagranicznych ograniczyło się do wydania komunikatu stwierdzającego, że „Peru potępia i będzie potępiać przemoc z którejkolwiek strony by nie pochodziła”.

Przedstawicielka Meksyku Alicia Buenrostro, przemawiając na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wezwała Izrael do „wyrzeczenia się roszczeń do palestyńskich terytoriów” i apelowała o koniec działań wojennych w Gazie. Zapowiedziała też zwiększenie pomocy Meksyku dla palestyńskich uchodźców.

Wcześniej Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem a Kolumbia i Chile odwołały swoich ambasadorów w Izraelu na konsultacje.

Izrael deklaruje, że jego celem jest zniszczenie Hamasu, który 7 października niespodziewanie zaatakował jego terytorium. Według danych izraelskich ponad 1400 Izraelczyków zostało zabitych a ponad 200 uprowadzono jako zakładników.

Władze Gazy podają z kolei, że od rozpoczęcia izraelskich ataków odwetowych zginęło co najmniej 8 796 Palestyńczyków, w tym 3 648 dzieci.

Źródło:nczas.info/PAP

Najnowsze