Strona głównaWiadomościŚwiatRadykalna decyzja. TYCH psów nie wolno będzie hodować i sprzedawać. Za uśpienie...

Radykalna decyzja. TYCH psów nie wolno będzie hodować i sprzedawać. Za uśpienie przewidziano nagrodę

-

- Reklama -

W związku z wpisaniem ich na listę ras zakazanych od 31 grudnia w Anglii i Walii nie wolno będzie hodować ani sprzedawać psów American XL Bully, a od 1 lutego przyszłego roku ich posiadać – ogłosił we wtorek brytyjski rząd.

Wprowadzenie zakazu ogłosił w połowie września premier Rishi Sunak po kolejnym przypadku śmiertelnego pogryzienia człowieka przez American XL Bully. W ostatnich miesiącach ataki psów tej rasy stały w Wielkiej Brytanii poważnym problemem i co kilka dni pojawiają się informacje o kolejnym pogryzieniu. Według mediów obecnie trzy czwarte przypadków śmiertelnego pogryzienia ludzi przez psy jest wynikiem ataków tej jednej rasy, choć stanowi ona znikomy odsetek wszystkich psów.

- Reklama -

Zakaz będzie wprowadzany stopniowo. Rząd poinformował, że od 31 grudnia w Anglii i Walii nielegalne będą hodowla psów American XL Bully, ich sprzedaż, przygarnianie, porzucanie i pozwalanie im na chodzenie bez opieki. Od tego samego dnia wszystkie psy tej rasy muszą być w miejscach publicznych trzymane w kagańcu i na smyczy.

Od 1 lutego 2024 r. nielegalne stanie się posiadanie psa tej rasy, chyba że właściciel złoży wniosek o zwolnienie z zakazu, a sąd uzna, że pies nie stanowi zagrożenia dla postronnych osób i właściciel jest odpowiednią osobą do jego posiadania. W przypadku uzyskania takiego zwolnienia pies będzie musiał być wykastrowany, mieć wszczepiony mikroczip, a w miejscach publicznych będzie musiał być stale trzymany na smyczy i w kagańcu.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Rząd ogłosił również, że właścicielom psów American XL Bully, którzy dobrowolnie oddadzą je do uśpienia przez weterynarza, zaoferowana będzie rekompensata w wysokości 200 funtów. Z kolei w przypadku niezastosowania się do nowych przepisów grozić będzie konfiskata psa i nieograniczonej wysokości grzywna.

Ogłoszony zakaz dotyczyć będzie tylko Anglii i Walii, chyba że władze Szkocji i Irlandii Północnej zdecydują się na ten sam krok.

American Bully to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku, a do jej stworzenia posłużył głównie amerykański pitbulterier. XL to większa, ważąca nawet ponad 60 kg wersja American Bully. Do tej pory w Wielkiej Brytanii zakazane były cztery rasy: amerykański pitbulterier, tosa, dog argentyński i fila brasileiro.

Źródło:nczas.info/PAP
spot_img

Najnowsze