Strona głównaWiadomościŚwiatPodwójna masakra w Strefie Gazy. Izrael kolejny raz zbombardował obóz dla uchodźców

Podwójna masakra w Strefie Gazy. Izrael kolejny raz zbombardował obóz dla uchodźców

-

- Reklama -

Resort zdrowia Strefy Gazy podał w środę, że w kolejnym ataku sił izraelskich na obóz dla uchodźców w mieście Dżabalija zginęło „kilkadziesiąt osób”. Hamas przekazał, że bombardowanie bastionu tego ugrupowania spowodowało śmierć „dziesiątek męczenników” – relacjonuje Times of Israel.

Według agencji AFP zdjęcia z Dżabaliji pokazują duże zniszczenia, ale informacji o ofiarach ataków nie udało się jak dotąd potwierdzić.

Obrona cywilna Strefy Gazy przekazała, że nowy atak na Dżabaliję „zabił całe rodziny”. Poprzedni ostrzał obozu dla uchodźców miał miejsce we wtorek; według Hamasu miało w nim zginąć siedmiu zakładników, w tym trzech cudzoziemców.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) poinformowały, że celem ostrzału w Dżabaliji były ukryte pod budynkami tunele.

Ataki na miasto skrytykował w środę szef operacji humanitarnych ONZ Martin Griffiths, który napisał w komunikacie, że walki w Strefie Gazy „weszły w fazę najbardziej przerażającą” ze względu na ich konsekwencje humanitarne.

„W Gazie kobiety, dzieci i mężczyźni umierają z głodu (…) i giną w bombardowaniach. Stracili całą wiarę w ludzkość i całą nadzieję na przyszłość” – oznajmił Griffiths. Ostrzegł też, że konsekwencje zaniechania pomocy dla mieszkańców Strefy sięgną daleko poza region.

Wcześniej w środę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że jest zatrwożony liczbą ofiar śmiertelnych izraelskiego ataku bombowego na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy, i zaapelował do stron konfliktu o respektowanie międzynarodowych zasad wojny.

„Bazując na jasnym stanowisku Rady UE, że Izrael ma prawo bronić się zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i przy zapewnieniu ochrony wszystkim cywilom, jestem zatrwożony wysoką liczba ofiar po zbombardowaniu przez Izrael obozu dla uchodźców w Dżabalii” – napisał Borrell w oświadczeniu.

We wtorek ataki na obóz dla uchodźców w Dżabaliji spowodowały gigantyczną eksplozję, a kilkuset ludzi zostało zabitych lub rannych, a 20 domów „zostało całkowicie zniszczonych” – podał resort spraw wewnętrznych Strefy Gazy.

Hamas przekazał w środę w komunikacie, że również siedmiu zakładników, w tym trzech cudzoziemców, zginęło we wtorek w atakach na Dżabaliję.

Źródło:PAP

Najnowsze