Strona głównaWiadomościPolitykaZnakomite pytanie Bogdana Rymanowskiego. Poseł Lewicy Magdalena Biejat nie zrozumiała

Znakomite pytanie Bogdana Rymanowskiego. Poseł Lewicy Magdalena Biejat nie zrozumiała [VIDEO]

-

- Reklama -

Unię Europejską najprawdopodobniej czekają reformy w kierunku federalizacji. Pytana o tę kwestię poseł Lewicy, a niebawem już senator Magdalena Biejat albo udawała, że nie wie, o co chodzi, albo kompletnie nie zrozumiała pytań.

Lewica często mówi, że komunizm to piękna idea, która nigdzie nie została właściwie wprowadzona. Czy uważa Pani, że dzięki nowym traktatom unijnym, pisanym w myśl jednego z założycieli Unii, komunisty Altiero Spinelliego, uda się wreszcie tę ideę prawidłowo wprowadzić w życie? – pytał w imieniu słuchacza w Radio Zet red. Bogdan Rymanowski.

Ymm… To jest dziwne pytanie – odpowiedziała na początek Biejat, a następnie zaczęła pleść banialuki o „solidarności europejskiej”, „bezpieczeństwu europejskim” czy „lepszych warunkach współpracy”.

A nie boi się pani, że bardziej scentralizowana Unia, gdzie proponuje się zlikwidowanie prawa weta w 65 obszarach (…) to będzie dobre dla Polski? – zadał drugie pytanie red. Rymanowski.

Moim zdaniem to, co doprowadziło do tego, że Polska jest już teraz na aucie, na marginesie Unii Europejskiej, to nie jest… To znaczy inaczej. Mamy dzisiaj weto, a Polska jest na marginesie UE. To się bierze stąd, że PiS miało tylko dwie strategie – albo na wszystko się zgadzać, albo wszystko wetować – odpowiedziała.

Na kolejne pytanie „pomocnicze”, czy „lepiej mieć weto, czy go nie mieć” Biejat znów nie odpowiedziała wprost. – Moim zdaniem UE powinna być sterowna i ta dyskusja na temat weta jest zasadna, natomiast to, co nam zagwarantuje jakąś większą podmiotowość to jest przede wszystkim dialog i współpraca z innymi krajami naszego regionu – powiedziała.

Albo Biejat udaje, że nie wie, o co chodzi, albo zadanych pytań całkowicie nie zrozumiała. Która z wersji jest gorsza dla obecnej poseł, a przyszłej senator? To już niech każdy czytelnik dopowie sobie sam. W każdym razie z jej pokrętnych odpowiedzi można wywnioskować, że opowiada się za tym, aby ktoś decydował za nas.

Zmiany w Unii Europejskiej

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie, zalecające zmianę unijnych traktatów. Za przyjęciem raportu głosowało 20 członków komisji, sześciu było przeciw. Główne proponowane zmiany, to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Najnowsze