Strona głównaOpinieBosak chwali się demokratycznymi tradycjami narodowców i odcina się od Korwin-Mikkego

Bosak chwali się demokratycznymi tradycjami narodowców i odcina się od Korwin-Mikkego

-

- Reklama -

Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” zaatakowała na X Konfederację, używając do tego słów Janusza Korwin-Mikkego. Dziennikarce odpowiedział lider Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, przy okazji chwaląc się demokratycznymi tradycjami narodowców i wbijając szpilę w nestora polskiej prawicy wolnościowej.

Dominika Wielowieyska odniosła się do słów Krzysztofa Bosaka, które padły w TVN24. Polityk protestował wówczas przeciwko wyrzucaniu Konfederacji z grona partii demokratycznych.

„Lider Konfederacji Krzysztof Bosak powiedział w TVN24, że nie życzy sobie, aby jego formację wykluczać z grona partii demokratycznych. Przypomnę słowa posła Janusza Korwin-Mikkego: »Ja nie jestem tfu-demokratą, nie wierzę w demokrację, bo w demokracji wybierają zawsze idioci«” – napisała redaktor „GW” na portalu X (dawniej Twitter).

Dziennikarce odpowiedział lider narodowców i szef koła Konfederacji w Sejmie – Krzysztof Bosak. Polityk w kilku punktach wyjaśnił Wielowieyskiej, dlaczego jego zdaniem Konfederacja jest partią demokratyczną i odciął się od Korwin-Mikkego.

„1. JKM nie jest obecnie ani naszym posłem ani naszym liderem. Ta narracja już nie ma zastosowania. Niezależnie czy ktoś zgadza się z tym co mówił czy nie.

2. Bycie partią demokratyczną polega na chęci uczestniczenia w demokratycznym życiu politycznym i na stosowaniu się do demokratycznych procedur.

3. Kontynuując przedwojenne, emigracyjne i podziemne tradycje narodowej demokracji mamy długą i bogatą tradycję demokratyczną. W odróżnieniu od lewicy (tradycja dyktatury monopartii kontrolowanej przez lewicową międzynarodówkę) czy „prawicy” neosanacyjnej (tradycja dyktatury wojskowej) nie mamy w dorobku współtworzenia dyktatur.

4. Gazeta Wyborcza i jej środowisko ma zerowy mandat społeczny do tego żeby definiować i narzucać innym reguły demokracji czy wkładać w pojęcie demokratyzmu jakiekolwiek swoje ideologiczne treści” – napisał polityk w mediach społecznościowych.

Co ciekawe – Bosak przypisuje Konfederacji korzenie w ruchach narodowych, podczas gdy partia ta została zbudowana na sukcesie partii KORWiN, a RN ma w tej koalicji, według badań, najmniejsze poparcie.

Najnowsze