Strona głównaWiadomościPolitykaSensacje w Łodzi. Śledzińska-Katarasińska po 32 latach wypada z Sejmu. Poza także...

Sensacje w Łodzi. Śledzińska-Katarasińska po 32 latach wypada z Sejmu. Poza także szychy z PiS

-

- Reklama -

Duże zmiany w reprezentacji łódzkich parlamentarzystów w okręgu nr 9. Po raz pierwszy od 1991 r. w Sejmie nie zasiądzie łódzka posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska. Poza parlamentem znalazły się także dwa „głośne” nazwiska z PiS.

W Łodzi i okolicach zdecydowanie zwyciężyła KO z wynikiem 41,07 proc. Drugie miejsce zajęło PiS – 26,82 proc. a trzecie Lewica z wynikiem 12,12 proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Trzecia Droga (11,89 proc.) i Konfederacja (5,57 proc.).

Do podziału w okręgu łódzkim jest 10 mandatów poselskich. KO zgarnie ich pięć, PiS – 3 a Trzecia Droga oraz Lewica po jednym mandacie. Słaby wynik Konfederacji oznacza, że z okręgu łódzkiego nie będzie żadnego posła. Jako „jedynka” startował Tomasz Grabarczyk.

Najlepszy wynik na liście KO w Łodzi osiągnął poseł tego ugrupowania Dariusz Joński. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Wiśniewska, córka milionera i filantropa, która mocno podrasowała sobie życiorys na Wikipedii. Do tego stopnia, że jej strona na tej platformie została usunięta.

Trzecia na liście KO jest była siatkarka i posłanka Małgorzata Niemczyk, czwarte miejsce zajął łódzki radny sejmiku Paweł Bliśniuk, a piąte nauczyciel Marcin Józefaciuk.

Iwona Śledzińska-Katarasińska – koniec kariery poseł

Iwona Śledzińska-Katarasińska, która nieprzerwanie zasiada w Sejmie od 1991 roku, zajęła dopiero siódme miejsce. To oznacza, że nie zdobędzie mandatu.

Śledzińska-Katarasińska sprawowała mandat poselski nieprzerwanie od 32 lat reprezentując m.in. Unię Demokratyczną, Unię Wolności i Platformę Obywatelską. Poseł jest dziennikarką, należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w PRL pracowała w „Dzienniku Łódzkim”, „Głosie Robotniczym” i Telewizji Polskiej w Łodzi. Od początku lat 80. związana z NSZZ „Solidarność” i środowiskiem opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym internowana do 16 grudnia 1981 r.

Okręg łódzki – pozostali posłowie

Posłami z Łodzi z ramienia PiS zostaną Waldemar Buda, Zbigniew Rau oraz Agnieszka Wojciechowska van Haukelom. Poza parlamentem znajdą się dwa „głośne” nazwiska – minister ds. samorządów Włodzimierz Tomaszewski oraz wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha.

Z Trzeciej Drogi posłem z okręgu łódzkiego zostanie Ewa Szymanowska, a z Lewicy poseł Tomasz Trela.

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze