Strona głównaWiadomościŚwiatWyspy Kanaryjskie drugą Lampeduzą. Nielegalni imigranci z Afryki szturmują hiszpański archipelag

Wyspy Kanaryjskie drugą Lampeduzą. Nielegalni imigranci z Afryki szturmują hiszpański archipelag

-

- Reklama -

Od stycznia do połowy października na Wyspy Kanaryjskie dotarło nielegalnie z Afryki 22,2 tys. migrantów, o prawie 30 proc. więcej niż w takim samym okresie w 2022 r. – wynika z opublikowanego w niedzielę raportu hiszpańskiego MSW.

„Obecny rok jest już drugim w historii pod względem liczby nielegalnych imigrantów, którzy dotarli na Wyspy Kanaryjskie. Dotychczas najwięcej ich przybyło na archipelag w 2006 r. – ponad 31,6 tys.” – komentuje w niedzielę dziennik „Canarias7”.

Gazeta zanotowała, że w 2023 r. większa jest również liczba łodzi, którymi przypływają imigranci. O ile w całym 2022 r. dotarło tam w sumie 350 jednostek, to w tym roku do kanaryjskich brzegów dobiło już 361 łodzi z nielegalnie podróżującymi Afrykańczykami.

W 2023 r. najwięcej migrantów przybyło w dwóch pierwszych miesiącach października – ponad 6,2 tys.

Zdaniem kierownictwa związku zawodowego hiszpańskich służb policyjnych Jupol utrzymanie się tak wysokiej presji migracyjnej doprowadzi do rekordowej w 2023 r. liczby nielegalnych imigrantów docierających na Wyspy Kanaryjskie.

Źródło:PAP

Najnowsze