Strona głównaWiadomościPolitykaWybory 2023 na statkach i platformach wiertniczych

Wybory 2023 na statkach i platformach wiertniczych

-

- Reklama -

Na czterech polskich statkach i czterech polskich platformach będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym.

Pod koniec września Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu i Senatu RP, które odbędą się w niedzielę.

- Reklama -

W wykazie znalazło się osiem obwodów na statkach morskich, w tym na platformach operujących w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku, należących do spółki LOTOS Petrobaltic z Grupy Orlen. Nadano im numery od 1000 do 1007 – przekazała przedstawicielka Lotos Petrobaltic i jednocześnie pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie I – Agnieszka Kmiecik.

Statki, na których odbędzie można oddać głos to: „Dar Młodzieży”, którego armatorem jest Uniwersytet Morski w Gdyni, „Baltica” należąca do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, „Fryderyk Chopin”, który należy do spółki 3OCEANS, a także okręt wsparcia logistycznego „ORP Kontradmirał Xawery Czernicki”, którego armatorem jest 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych – 8 Flotylla Obrony Wybrzeża.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

– Miejscem na głosowanie, wyznaczonym przez komendanta „Daru Młodzieży”, jest salon kapitański. To tam stali członkowie załogi oraz kadeci będą oddawać swoje głosy – powiedział rzecznik Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Bartosz Tobieński.

Dodał, że urna, jak w każdym lokalu będzie zaplombowana. – Przewodniczącą komisji wyborczej będzie pani intendentka. Głosowanie odbywa się od godz. 7 do godz. 21 czasu statkowego. Po zakończeniu głosowania komisja przelicza głosy, sporządza protokół, pakuje i zabezpiecza wszystkie dokumenty w specjalne paczki – zaznaczył.

Wyjaśnił, że wyniki przesyłane są do kraju drogą internetową poprzez specjalny serwis wyborczy – stworzymy przez CKW. Następnie protokół z wyborów wywieszany jest do publicznej wiadomości na statku. W wyborach na „Darze Młodzieży” wezmą udział 122 osoby.

Głosowanie odbędzie się również na czterech platformach wydobywczych i wiertniczych: Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic oraz Petro Giant.

– Na platformach lokal wyborczy przygotowywany jest w tzw. sali rekreacyjnej lub konferencyjnej. W środku ustawiana jest opieczętowana urna, flagi narodowe, godło polskie oraz miejsca dla pięcioosobowej Komisji Wyborczej – tłumaczyła Agnieszka Kmiecik.

W skład Komisji wchodzą członkowie załogi statku powołani przez kapitana. W przypadku platformy, członków Komisji powołuje kierownik.

Jak wynika z Kodeksu Wyborczego (Art. 15 KW) o utworzenie obwodów głosowania dla wyborców przebywających na polskich statkach morskich, które znajdują się w podróży w dniu wyborów, można wnioskować spełniając określone warunki: co najmniej 15 wyborców i możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Najważniejszym jednak warunkiem jest polska bandera statku.

Z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie spisu wyborców przebywających na polskich statkach morskich wynika, że wyborcy przebywający na polskich statkach morskich są wpisywani do spisu wyborców, sporządzanego przez kapitana statku. Taka informacja trafia także do burmistrza dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy, gdzie dane są wprowadzane do systemu CRW. – Obwody na polskich statkach podlegają pod Warszawę Śródmieście – tłumaczyła Kmiecik.

Następnie spis wyborców jest przekazany przez kapitana przewodniczącemu Obwodowej Komisji Wyborczej, najpóźniej w przeddzień głosowania. Od tego momentu nad przebiegiem wyborów czuwa Komisja Wyborcza, która po zakończeniu głosowania liczy głosy, przygotowuje protokoły i przekazuje je poprzez system WOW, czyli informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych i czeka na zatwierdzenie protokołów.

Cała dokumentacja zostaje przekazana Okręgowej Komisji Wyborczej w najbliższym możliwym terminie lub niezwłocznie po powrocie do kraju. Jeżeli dokumenty nie zostaną przekazane Okręgowej Komisji Wyborczej do czasu jej rozwiązania, kapitan statku przekazuje je dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

W piątek w spisie wyborców na polskich statkach widniały 342 osoby uprawnione do głosowania.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze