Strona głównaWiadomościCisza wyborcza. Od kiedy obowiązuje i dlaczego jest bez sensu

Cisza wyborcza. Od kiedy obowiązuje i dlaczego jest bez sensu

-

- Reklama -

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się 13 października 2023 r. o godz. 24:00, co jest równoznaczne, z rozpoczęciem ciszy wyborczej – bezsensownego i antywolnościowego reliktu przeszłości.

Cisza wyborcza to okres, w którym zabroniona jest jakakolwiek agitacja polityczna. W Polsce za złamanie ciszy wyborczej przewidziana jest grzywna zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego.

- Reklama -

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Za złamanie ciszy wyborczej uznaje się każde działanie, które można uznać za agitację polityczną. Mowa tu m.in. o wygłaszaniu przemówień, zwoływaniu wieców, udostępnianiu materiałów wyborczych, czy nawet pisaniu postów w Internecie.

Jako że 15 października odbędzie się także referendum, to od północy zabronione będzie także agitowanie ws. referendum.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Cisza wyborcza. Co wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Podczas ciszy wyborczej nie wolno agitować, ale wolno np. zachęcać lub zniechęcać do udział w wyborach. Nie można oczywiście zniechęcać lub zachęcać do głosowania na konkretny komitet polityczny.

Czytaj więcej: Jak zbojkotować referendum 15 października? [INSTRUKCJA]

Cisza wyborcza. Antywolnościowa i bezsensowna

Cisza wyborcza jest krytykowana przez środowisko wolnościowe z oczywistych powodów. Państwo nie ma prawa ograniczać naszej wolności słowa nawet na jeden dzień.

Poza tym w dobie Internetu ściganie wszystkich naruszeń ciszy wyborczej jest niemożliwe, więc państwo naraża się na śmieszność.

Od wielu lat łamanie ciszy wyborczej stało się wręcz narodowym sportem polskich internautów.

W wielu państwach nie ma ciszy wyborczej. Mowa tu np. o Stanach Zjednoczonych lub Niemczech. Oznacza to, że polscy internauci mieszkający w tych państwach mogą zupełnie bezkarnie pisać, co im się podoba, a przecież czytać to będą ich polscy znajomi.

spot_img

Najnowsze