Strona głównaWiadomościIzraelski ekspert przewidział atak Hamasu. "Z takim rodzajem broni nie mogą nie...

Izraelski ekspert przewidział atak Hamasu. „Z takim rodzajem broni nie mogą nie iść dalej”

-

- Reklama -

Izraelski ekspert, prezes i współzałożyciel Instytutu Badania Bliskowschodnich Mediów Yigal Carmon przewidział dwa miesiące temu atak Hamasu na Izrael i opublikował wówczas analizę „Znaki możliwej wojny we wrześniu- październiku”. W wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI wyjaśnił, że wszystkie sygnały można było znaleźć w internecie.

Yigal Carmon, który stoi na czele organizacji monitorującej i tłumaczącej arabskie i perskie publikacje oraz audycje radiowe i telewizyjne, powiedział w poniedziałek: „Jest to tragicznie bardzo proste, ale wszystko było w internecie. Ludzie z Hamasu rozpowszechnili wideo, na którym widać ich szkolenie na terenie specjalnie odtworzonego kibucu , zbudowanego w tym celu”.

Dostali z Iranu ładunki wybuchowe wysokiej klasy, przemycone przez Egipt. Pomyślałem, że z takim rodzajem broni nie mogą nie iść dalej – podkreślił ekspert.

Wśród nagrań przeanalizowanych przez niego jest parada wojskowa, transmitowana przez irańską telewizję, w trakcie której zaprezentowano drony- kamikadze oraz arsenał rakietowy. Padły tam też wtedy słowa: „Zrównamy z ziemią Izrael”.

Carmon zapytany o to, dlaczego izraelski wywiad nie uświadomił sobie zagrożenia, odparł: „Wiele agencji wywiadowczych jest skoncentrowanych na tym, by otrzymać tajne informacje na temat najbardziej wymyślnych systemów , podczas gdy najprostszym sposobem ich zdobycia jest korzystanie z otwartych źródeł”.

To nie jest tylko kwestia wywiadu, ale relacji międzyludzkich. Izrael poniósł w tym porażkę – ocenił Yigal Carmon. Jak zaznaczył, Izrael przystąpił do ofensywy. – Ale – dodał – należy martwić się o zakładników”, przetrzymywanych przez terrorystów.

Lecz Izrael nie może się poddać. Hamas ukrywa się pod ziemią, a to nie może długo potrwać. W pewnym momencie musi zacząć martwić się o to, co dzieje się na powierzchni, z jego narodem i uwolnić naszych zakładników – oświadczył rozmówca włoskiej telewizji.

Źródło:PAP

Najnowsze