Strona głównaWiadomościPolitykaKto zdobędzie większość? Pięć formacji w Sejmie

Kto zdobędzie większość? Pięć formacji w Sejmie [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Instytut Badań Pollster przeprowadził na zlecenie „Super Expressu” sondaż wyborczy. Jeśli wyniki badania pokrywałyby się z wynikami wyborów, wówczas rząd utworzyłaby totalna opozycja.

Według sondażu Pollster, Zjednoczona Prawica uzyskałaby 34,34 proc. poparcia. To spadek o 2,42 pkt. proc. Na drugim miejscu uplasowałaby się Koalicja Obywatelska, na którą zamierza głosować równo 30 proc. badanych. To o 0,44 pkt. proc. mniej. Podium zamyka zaś Trzecia Droga z wynikiem 11,76 proc., czyli spadek o 1,95 pkt. proc.

Do Sejmu – zgodnie z badaniem – weszłyby także Konfederacja, którą popiera 10,51 proc. ankietowanych (wzrost o 1,86 proc.) oraz Lewica z wynikiem 8,23 proc. (spadek o 1,49 pkt. proc.).

„Super Express” podkreśla, że totalna opozycja, czyli KO, Trzecia Droga i Lewica, uzyskały łącznie blisko 50 proc. poparcia. Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Flis wskazał, że to zaś „przekłada się na bezpieczną większość w Sejmie”.

Według prognoz eksperta Zjednoczona Prawica może bowiem liczyć na 183 mandaty, Koalicja Obywatelska na 157, Trzecia Droga49, Konfederacja42, a Lewica28.

Jak podkreślał prof. Flis, opozycja (KO, Trzecia Droga, Lewica) zdobyłby w sumie 234 mandaty, co daje jej większość.

Według badania szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 68 proc. Udział w referendum zadeklarowało natomiast 39 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono na panelu badawczym Reaktor Opinii w dniach 6-7 października 2023 r. metodą CAWI na próbie 1022 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł ok. 3 proc.

Źródło:se.pl

Najnowsze