Strona głównaWiadomościSportKtóre kluby piłkarskie poczyniły największe zakupy?

Które kluby piłkarskie poczyniły największe zakupy?

-

- Reklama -

Letnie okienko transferowe dobiegło końca. Specjalnie nie dziwi, że największe wydatki poniosły klubu angielskiej Premier League. Ale jego nazwa może zaskoczyć. Jest to bowiem Manchester United, ostatnio bez sukcesów.

Manchester United F.C. może się pochwalić jedynym trofeum, które zdobył w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to Puchar Ligi Angielskiej w 2023 roku. „Czerwone Diabły” (1,150 mld euro) wchodzą w skład kwartetu, który na budowę swojego nowego zespołu wydał ponad miliard euro.

Barierę miliarda przekroczyły także Chelsea Londyn (1,134 mld euro), Manchester City (1,042 mld euro), a tuż poza tym podium znalazł się sponsorowany przez Arabów francuski klub PSG (1,000 mld euro).

Za nimi plasują się trzy inne kluby i znowu są to zespoły z Premier League: Arsenal (836 mln euro), Tottenham (829 mln euro) i Liverpool (770 mln euro). Pierwszą „dziesiątkę” uzupełniają kluby z Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Na ósmym miejscu pojawia się Real Madryt (708 mln euro). W Niemczech największe wydatki poniósł Bayern Monachium (481 mln euro), a dalej jest Juventus z Turynu (471 mln euro).

Kolejne kluby, z dużo mniejszymi wydatkami, to hiszpańskie Atlético Madryt (387 mln euro). Poza pierwszą „10” jest FC Barcelona Lewandowskiego (375 mln euro). Więcej pieniędzy od tego katalońskiego klubu wydał nawet zespół z… Arabii Saudyjskiej. Jest to Al-Hilal (382 miliony euro), czyli nowy klub Neymara.

Warto też odnotować transfery Ajaxu Amsterdam w Holandii (236 mln euro), Flamengo w Brazylii (163 mln euro), FC Porto w Portugalii (152 mln euro) i RB Salzburg w Austrii (119 mln euro). Za nimi plasuje się m.in. belgijski FC Bruges (117 mln euro).

W światowej setce jest 19 z 20 klubów Premier League (nie ma tylko Luton), 15 klubów Serie A, 12 klubów La Liga, 11 klubów francuskiej Ligue 1 i już aż 4 kluby Saudi Pro League.

Źródło:RTBF

Najnowsze