W Polsce rośnie liczba samobójstw wśród osób starszych w Polsce. Ekspertka przeanalizowała listy pożegnalne. Dominują dwa słowa.
Z oficjalnych danych wynika, że w 2020 roku odnotowano 917 prób samobójczych wśród Polaków powyżej 70. roku życia. Rok później liczba wzrosła do 955, z kolei w 2022 przekroczyła tysiąc.
Suicydolog Halszka Witkowska wskazuje na przyczyny i sygnały tego zjawiska oraz apeluje o większą uwagę dla seniorów.
Według Witkowskiej, ekspertki biura ds. zapobiegania zachowaniom samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i koordynatorki projektu „Życie warte jest rozmowy”, seniorzy często cierpią na samotność, brak wsparcia i perspektyw. Dwa kluczowe momenty, które mogą doprowadzić do kryzysu, to przejście na emeryturę i odejście partnera.
Jak mówi, osoba, która myśli o samobójstwie, może wysyłać różne sygnały, takie jak oddawanie długów, ustalanie pochówku, rozdawanie rzeczy, zaniedbywanie wyglądu, wycofywanie się z kontaktów, przepraszanie, wyrażanie bezradności i braku wartości.
Witkowska przeanalizowała ponad 800 listów pożegnalnych i zauważyła, że łączą je słowa „przepraszam” i „wybaczcie”. – Często pojawiają się także zwroty: 'beze mnie będzie wam lepiej’ – mówi.
Listy często zawierają także wyrazy miłości, informacje praktyczne i prośbę o skromny pochówek. – Nigdy nie przeczytałam listu pożegnalnego, w którym ktoś prosił o wielki pochówek. Zazwyczaj jest prośba o kremację lub skromną, drewnianą trumnę. Ich śmierć ma ludzi odciążyć i nie chcą sprawiać kłopotu nawet w związku z własnym odejściem – podsumowuje.