W 2017 roku Casterman Editions wznowiło we współpracy z Moulinsart Editions komiks „Tintin w kraju Sowietów”. Był to pierwszy z serii popularnych komiksów Herge z udziałem Tintina wydany w 1929 roku. W październiku 2024 ukazała się dodatkowa publikacja „Les Coulisses d’une oeuvre” („kulisy dzieła”). Analizuje ona komiks jako próbę krytyki sowieckiego totalitaryzmu w kontekście jego czasu powstania.
Pierwsza odsłona „Tintina w Kraju Sowietów” ukazała się 10 stycznia 1929 roku w „Le Petit Vingtième”. Napisano, że gazeta „właśnie wysłała do Rosji Sowieckiej jednego ze swoich najlepszych reporterów: Tintina!”. Ten wsiada w pierwszym odcinku do pociągu Bruksela-Berlin z zamiarem dotarcia do Moskwy.
Ten tom komiksu Herge przez lata był atakowany przez lewicę. Wskazywano, że Hergé pracował „w prawicowym dzienniku”, a sam pochodzi z rodziny o „tradycjonalistycznej”. Wskazywano, że redaktor naczelny belgijskiej gazety katolickiej „Vingtième siècle”, o. Norbert Wallez dopuścił się kolaboracji z Niemcami w czasie II wojny światowej.
Ten album przygód Tintina był krytykowany m.in. za „prymitywny antykomunizm”, przypominano, że jego autor Hergé w wieku 21 lat nigdy nie opuścił rodzinnej Belgii i nie znał Rosji. Jednak nie jest to do końca prawdą. Autor znał bowiem historię byłego konsula belgijskiego Josepha Douilleta, który przybył do Rosji jeszcze w 1891 r. i został wydalony z tego kraju już przemianowanego na ZSRR w roku 1926. Wcześniej przesiedział 9 miesięcy w sowieckim więzieniu. Z jego opowieści czerpał twórca przygód Tintina, ale i tu okazuje się, że dla niektórych Douillet był po prostu „antykomunistycznym podżegaczem”.
Publikacja tego tomu komiksu zakończyła się w „Le Petit Vingtième” w maju 1930 roku. Album w formie książki ukazał się we wrześniu w nakładzie 10 000 egzemplarzy i przez 43 lata nie był wznawiany. Po wojnie, na skutek „romansu” Zachodu z „Krajem Sowietów” i ataków lewicy, ten tom pokrywał kurz. Nawet wznowienie go w XXI wieku opatrzono „komentarzami”. Przedwojenne wydanie jest już unikatem. Jeden z 500 numerowanych tomów został wystawiony na aukcji 23 października w Paryżu przez firmę Tajan. Jego wartość oszacowano na 60 000 euro. Habent sua fata libelli…
10 janvier 1929 : Le dessinateur Georges Rémi, alias Hergé, publie la 1re aventure de son héros #Tintin, dans la revue belge « Le petit vingtième ».
Clairement anti-communiste, « Tintin au pays des Soviets » fait partie des premières dénonciations grand public du bolchevisme. pic.twitter.com/KGJkTrIbiD
— 𝓒𝓱𝓻𝓸𝓷𝓸𝓕𝓲𝓵 🏰 (@ChronoFil) January 10, 2019
Źródło: Le Figaro