Strona głównaWiadomości„Ciekawy” eksperyment w Niemczech. Odbierają przedszkolu imię Anny Frank...

„Ciekawy” eksperyment w Niemczech. Odbierają przedszkolu imię Anny Frank…

-

- Reklama -

Przedszkole w Niemczech noszące imię Anny Frank zmieni nazwę, aby zadowolić rodziców ze środowisk imigranckich, którzy „nie rozpoznają się” w imieniu młodej żydowskiej dziewczynki. W aspekcie wojny na Bliskim Wschodzie to wydarzenie dość ciekawe, ale przede wszystkim pokazujące przenoszenie tego konfliktu do Europy wraz z migrantami.

Przedszkole Anny Frank mieści się w Tangerhütte, w północno-wschodnich Niemczech. Teraz zmieni nazwę, a zarząd placówki już wyraził zgodę. „Chcieliśmy patrona bez kontekstu politycznego” – wyjaśniała Linda Shichor, dyrektor przedszkola.

- Reklama -

Dodała, że była to inicjatywa rodziców, którzy zwrócili się z taką prośbą i chcieli, aby nazwa była „bardziej odpowiednie dla ich dzieci”. Dyrektor dodała, że historia Anny Frank jest trudna do zrozumienia dla małych dzieci, a rodzice z imigranckim pochodzeniem nie rozpoznają się w tej postaci.

Przeciw zmianie nazwy nie ma też nic burmistrz miasta Andreas Brohm, który mówi, że placówka będzie w ten sposób „bardziej otwarta” i zacznie lepiej promować „samostanowienie i różnorodność wśród dzieci”.

Teraz ostateczna decyzja należy do rady gminy. Podkreśla się, że nie chodzi tu o bieżący kontekst wydarzeń w Izraelu, bo prace nad zmianą nazwy zaczęły się już rok temu. To ciekawe podejście – w imię idei rzekomej „inkluzywności” przedszkola, Niemcy pozbywają się „pamiątek” po okresie nazizmu, ale też kolejny raz prezentują swoją „uległość” wobec imigrantów i zachęcają wyznawców islamu do kolejnych działań rewindykacyjnych.

Przypomnijmy, że Annelies Marie „Anne” Frank to żydowska dziewczyna, autorka dziennika, która zginęła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie. 4 sierpnia 1944, po zadenuncjowaniu kryjówki Franków przez holenderskiego donosiciela, cała rodzina została przewieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

1 listopada Anne została przewieziona wraz z siostrą do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. W obozie zginęła najpierw matka, potem jej siostra. Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945, krótko przed wyzwoleniem obozu.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze