W sondażu pracowni United Surveys dla radia RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” spytano polskich obywateli, czy nowy rząd powinien kontynuować przedsięwzięcia obecnej władzy.
W najbliższych dniach mamy poznać tzw. umowę koalicyjną. Podpiszą ją Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, ale większość sejmowa będzie składać się z przedstawicieli w sumie 10 partii.
Podział stanowisk w nowym rządzie jest już prawdopodobnie jasny. Pisaliśmy o tym szerzej: Do żłoba. Oto prawdopodobny podział stołków w nowym rządzie
Na ten moment nie wiadomo, które przedsięwzięcia obecnej władzy przyszły rząd zawiesi, a które zamierza kontynuować.
Co Polacy sądzą o CBA, IPN i CPK?
Wyniki sondażu United Surveys dla radia RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” mogą być zaskakujące. Aż 51,3 proc. respondentów chce, aby po zmianie władzy kontynuowana była budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Budowie CPK sprzeciwia się 39,7 proc. badanych, a 9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
W tym samym sondażu 76,2 proc. pytanych opowiedziało się za tym, by nowa władza kontynuowała duże wydatki na zbrojenia dla armii. Przeciwnego zdania jest 17,7 proc. uczestników badania sondażowego.
61 proc. respondentów uważa, że nowy rząd nie powinien likwidować Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Za zlikwidowaniem CBA jest 27,5 proc. badanych, a 12,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
64,7 proc. uczestników ankiety sprzeciwia się także likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Za likwidacją IPN jest z kolei 23 proc. ankietowanych, a 12,2 proc. uczestników badania nie ma zdania.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 27-29 października na próbie 1000 osób.