Strona głównaWiadomościŚwiatZmiany w kodeksie pracy. Kierunek wolnościowy. Niestety, nie w Polsce

Zmiany w kodeksie pracy. Kierunek wolnościowy. Niestety, nie w Polsce

-

- Reklama -

Czeski rząd zatwierdził projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu zwiększenie elastyczności na rynku. Proponowane zmiany to krok w dobrym kierunku. Choć wciąż daleko im do prawdziwie wolnorynkowych rozwiązań, to warto brać z Czechów przykład.

Czeski minister pracy Marian Jurečka przedstawił główne założenia ustawy. Jednym z rozwiązań jest wydłużenie okresu próbnego z trzech do czterech miesięcy, a dla stanowisk kierowniczych z sześciu do ośmiu miesięcy.

Inaczej ma wyglądać procedura zwolnień. Wprowadzona zostanie zmiana w liczeniu okresu wypowiedzenia – rozpoczynałby się on od doręczenia wypowiedzenia, a nie od początku następnego miesiąca. Do jednego miesiąca zostanie skrócony okres wypowiedzenia w przypadku zwolnienia z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych.

Planowane jest także obniżenie wieku dopuszczającego do pracy wakacyjnej do 14 lat (obecnie to 15 lat). Pisemnie zgodę na podjęcie pracy muszą wyrazić rodzice.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

Nowelizacja przewiduje również większą elastyczność w ustalaniu harmonogramów pracy, zarówno w biurze, jak i w przypadku pracy zdalnej. Ponadto, proponuje się skrócenie obowiązkowego odpoczynku z ośmiu do sześciu godzin w sytuacjach awaryjnych lub klęsk żywiołowych.

Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się oczywiście związki zawodowe, które krzyczą coś o „osłabianiu pozycji pracowników”.

I choć czeskim rozwiązaniom daleko do prawdziwie wolnorynkowych, to pozytywnie należy ocenić próby zwiększenia elastyczności na rynku pracy. To daje więcej swobody zarówno pracodawcom, jak i pracownikom w kształtowaniu wzajemnych relacji.

Wciąż mamy do czynienia z ingerencją państwa w umowy między pracownikami, a pracodawcami, które przecież powinny być dobrowolne, ale przepisy choć trochę zostaną „poluzowane”. Aby weszły w życie, musi je najpierw przegłosować parlament, ale to wydaje się formalnością.

Źródło:pribram.cz

Najnowsze