Strona głównaWiadomościPolskaNiedobory na rynku pracy. Ilu migrantów potrzeba? Dość nierealna perspektywa

Niedobory na rynku pracy. Ilu migrantów potrzeba? Dość nierealna perspektywa

-

- Reklama -

Żeby Polska mogła normalnie funkcjonować, w kolejnych latach będziemy potrzebować paru milionów pracujących migrantów – dość nierealna perspektywa. A nawet ona nie rozwiązałaby wszystkich problemów z rynkiem pracy.

Widmo kryzysu demograficznego z każdym rokiem jest coraz bliżej. Nie, wróć – z kryzysem demograficznym już od dawna mamy do czynienia, po prostu jeszcze go nie odczuwamy. Niestety, to tylko kwestia czasu. Niemożność funkcjonowania państwa czeka tuż za rogiem – zbyt mała liczba pracowników prędzej czy później skończy się katastrofą. Niektórzy rozwiązanie tego problemu dostrzegają w migrantach. Tylko czy to w ogóle ma sens? Według raportu Pracodawców RP „Imigracja: ratunek dla gospodarki i korzyści społeczne”, przytoczonego przez „Rzeczpospolitą”, nie rozwiąże to wszystkich problemów.

- Reklama -

Raport nie napawa optymizmem

Autorzy raportu przypominają prognozy demograficzne GUS, według których w latach 2023-2060 liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce skurczy się o 5,5–7,1 mln. Z obliczeń wynika, że chcąc utrzymać poziom zatrudnienia na obecnym poziomie i wyrównać pogłębiającą się lukę demograficzną, liczba pracujących cudzoziemców musiałaby wzrastać średnio rocznie od 46 tys. do 189 tys. do 2035 r., od 115 do 190 tys. rocznie w latach 2035-2050 i od 136 do 138 tys. rocznie w latach 2050-2060.

Oznacza to kilka milionów imigrantów zarobkowych dodanych do ok. 2,3 mln cudzoziemców funkcjonujących obecnie (legalnie i nielegalnie) na polskim rynku pracy, a i tak scenariusz zakładający uzupełnienie niedoborów kadrowych wyłącznie pracownikami z zagranicy, wydaje się nierealny – przyznają autorzy raportu Pracodawców RP.

Autorzy zalecają integrację

„Coraz większa imigracja zwłaszcza ludności odmiennej kulturowo będzie rodzić wyzwania integracyjne. Konieczne będzie podjęcie działań w obszarze polityki migracyjnej, które pozwolą cudzoziemcom zintegrować się ze społeczeństwem polskim. Ponadto, potrzebne będą rozwiązania minimalizujące negatywne skutki migracji i jednocześnie maksymalizujące korzyści wynikające z tego procesu” – podkreślają autorzy raportu.

Ich rekomendacje obejmują m.in. integrację społeczną osób już przebywających na terytorium Polski, stworzenie systemu zachęt do przyjazdu do Polski zagranicznych pracowników adekwatnie do potrzeb rynku pracy, wprowadzenie programów dokształcających w zawodach ważnych systemowo, opracowanie systemu wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających imigrantów, a także stworzenie programów remigracyjnych.

Oczywiście, na razie nic podobnego się nie dzieje, a powinno. Warto by było działać już teraz, by nie obudzić się w przyszłości z ręką w nocniku.

Najnowsze