Deklaracja szczytu pokojowego, odbywającego się w Szwajcarii, uwzględnia wszystkie pryncypialne propozycje naszego państwa. Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum – oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
„Doskonale rozumiemy również, że nadejdzie moment, w którym konieczne będzie podjęcie rozmów z Rosją. Ale nasze stanowisko jest bardzo jasne: nie pozwolimy Rosji mówić językiem ultimatum, tak jak mówi teraz” – powiedział Kułeba dziennikarzom w Buergenstock w Szwajcarii.
Kuleba zauważył również, że ostatnie ultimatum Putina „nie wzbudziło żadnego apetytu na szczycie, ponieważ wszyscy rozumieją, że zrobiono to w jednym prostym celu – aby stworzyć falę PR w przeddzień szczytu”.
„Na chwilę obecną tekst został sfinalizowany. Pod koniec szczytu prezydenci ogłoszą przyjęcie rezolucji, deklaracji. Będzie ona otwarta do przystąpienia przez inne kraje i po zakończeniu szczytu… Tekst jest zrównoważony, wszystkie nasze pryncypialne stanowiska, na które nalegała Ukraina, zostały wzięte pod uwagę” – podkreślił Kułeba.
Według niego istnieją informacje, że kilka krajów analizuje wspólny komunikat i „są one gotowe do przyłączenia się do niego, chociaż nie są teraz na szczycie”.
Według agencji Reuters, wstępny tekst komunikatu ze szczytu w sprawie Ukrainy zawiera porozumienie uczestników szczytu w trzech kwestiach.
Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w wykorzystaniu energii jądrowej – w tym w elektrowni jądrowej w Zaporożu, która musi działać zgodnie z wymogami MAEA i pod jej nadzorem.
Należy również zagwarantować bezpieczeństwo żeglugi handlowej na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Ataki na statki handlowe i cywilne porty handlowe są niedopuszczalne, a bezpieczeństwo żywności nie może być wykorzystywane do celów wojskowych.
Po trzecie, wszyscy jeńcy wojenni muszą zostać uwolnieni w drodze wymiany „wszyscy za wszystkich”, a wszystkie deportowane ukraińskie dzieci i dorośli cywile muszą wrócić do domu.
Ponadto uczestnicy szczytu uważają, że „osiągnięcie pokoju wymaga udziału i dialogu między wszystkimi stronami”; w związku z tym postanowiono „podjąć konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach w przyszłości z dalszym udziałem przedstawicieli wszystkich stron”.
„Karta Narodów Zjednoczonych, w tym zasady poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, może i będzie służyć jako podstawa do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie” – czytamy w projekcie komunikatu ze szczytu.