Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Węgry karę w wysokości 200 mln euro. Budapeszt „zawinił” buntem ws. polityki migracyjnej.
W 2020 r. TSUE orzekł, że Węgry naruszają wspólnotowe przepisy ws. ochrony międzynarodowej osób nielegalnie przebywających na terenie państw członkowskich UE.
Zdaniem Trybunału Budapeszt naruszył zasadę lojalnej współpracy. Miało to stanowić poważne zagrożenie dla jedności prawa unijnego.
Dodatkowo postępowanie Węgier miało, zdaniem TSUE, naruszać interes osób, które starają się o azyl w UE.
Trybunał twierdzi, że konsekwencją węgierskiego podejścia było przeniesienie odpowiedzialności za politykę migracyjną na inne państwa członkowskie.
Sędziowie Trybunału orzekli, że Budapeszt poważnie naruszył unijną zasadę solidarności i sprawiedliwego podziału odpowiedzialności między państwa członkowskie.
Pomimo krytyki rząd w Budapeszcie nie wprowadził zmian prawnych i dalej trwał w swoim postępowaniu. Skutkiem jest wyrok TSUE i kara nałożona na Węgry.
„Ponieważ wspomniane uchybienie stanowi bezprecedensowe i wyjątkowo poważne naruszenie prawa Unii, Trybunał skazał Węgry ma zapłatę kary ryczałtowej w wysokości 200 mln euro i okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro za każdy dzień zwłoki” – poinformował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartkowym komunikacie.