Wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty – poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku. O tytuł rywalizować będzie dziewięć europejskich miast, a zwycięzca otrzyma 600 tys. euro na rozwój zielonych inwestycji.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego.
Wśród tegorocznych rywalizujących miast znalazły się: Braga (Portugalia), Braszów (Rumunia), Kordoba (Hiszpania), Guimaraes (Portugalia), Heilbronn (Niemcy), Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee (Austria), Linz (Austria), Ryga (Łotwa) oraz Rybnik (Polska).
Jak informuje rybnicki magistrat, na obecnym etapie złożone wnioski są oceniane i recenzowane przez siedmiu niezależnych ekspertów. Ogłoszenie miast-finalistów konkursu zaplanowano na lipiec, a ich prezentacje odbędą się w dniach 23-24 października w hiszpańskiej Walencji. Zwycięzcę konkursu zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród, 24 października w Walencji.
W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.
„Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko” – czytamy w informacji prasowej.
Selekcja miast w konkursie jest rygorystyczna. Rybnik musiał dostarczyć dane i zestawienia dotyczące sytuacji w siedmiu kategoriach – powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu. Na tej podstawie wyłaniani są zwycięzcy.
(PAP)