Strona głównaWiadomościŚwiatPrawicowa kandydatka wygrywa w drugiej turze. Pokonała lewicowego rywala

Prawicowa kandydatka wygrywa w drugiej turze. Pokonała lewicowego rywala

-

- Reklama -

Prawicowa kandydatka Keiko Fujimori wygrywa z minimalną przewagą głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich w Peru przeprowadzonych 7 czerwca – podały w środę agencje Reutera i AFP. Wynik nie został oficjalnie potwierdzony, a Fujimori nie ogłosiła zwycięstwa.

W drugiej turze wyborów Fujimori walczyła z lewicowym parlamentarzystą Robertem Sanchezem. Różnica między kandydatami była minimalna, częściowe wyniki pokazywały najpierw przewagę Fujimori, później Sancheza. Komisja wyborcza następnie rozpoczęła ponowne przeliczanie głosów.

- Reklama -

Fujimori zdobyła 50,12 proc. głosów, a Sanchez – 49,88 proc. – wynika z podanych we wtorek danych Państwowego Urzędu ds. Procesów Wyborczych (ONPE) po przeliczeniu 99,86 proc. głosów. Przewaga Fujimori wynosi ponad 43 tys. głosów, a do przeliczenia pozostało ich nieco ponad 39 tys. – podała AFP.

Partia Fujimori zadeklarowała, że z ogłoszeniem jej zwycięstwa poczeka do ostatecznych wyników. Sanchez oświadczył, że nie uzna władzy Fujimori, a podczas procesu wyborczego doszło do „poważnych naruszeń”.

Fujimori i Sanchez prezentują skrajnie różne wizje przyszłości Peru – ważnego producenta miedzi, srebra, złota i innych surowców. Córka kontrowersyjnego, byłego prezydenta Alberto Fujimoriego opowiada się za ochroną własności prywatnej i zagranicznych inwestycji. Zapowiada twardą rozprawę z przestępczością, która jest poważnym problemem społecznym w Peru.

Sanchez, który na wiecach często pojawia się w kowbojskim kapeluszu, przedstawia się jako obrońca praw mieszkańców prowincji i grup marginalizowanych. Kładzie nacisk na niwelowanie nierówności społecznych, jego program obejmuje wzrost podatków dla najbogatszych oraz rewizję licencji wydobywczych.

Źródło:PAP

Najnowsze