Strona głównaWiadomościŚwiatSąd wybronił państwo przed żądaniami finansowymi „klimatystów”

Sąd wybronił państwo przed żądaniami finansowymi „klimatystów”

-

- Reklama -

Klimatyczne organizacje pozarządowe zjednoczone w kolektyw „Afera stulecia” potępiły nieprzestrzeganie przez Francję zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i złożyły wniosek przeciwko państwu o karę pieniężną i to w wysokości ponad miliarda euro.

Aktywiści z kolektywu „L’Affaire du siècle” demonstrowali nawet przed paryskim sądem administracyjnym, ale ten nie orzekł na ich korzyść. Francja nie zapłaci 1,1 miliarda euro kary za „niewystarczające działania przeciwko globalnemu ociepleniu”.

- Reklama -

Wyrok zapadł piątek 22 grudnia. Sąd administracyjny w Paryżu nie podważył jednak doktryny klimatyzmu, ale jedynie wskazał, że chociaż ​​„naprawa szkód ekologicznych była opóźniona”, to jednak „państwo przyjęło lub wdrożyło środki, które prawdopodobnie naprawią przedmiotową szkodę”.

Podczas rozprawy 8 grudnia, obrońcy władz, podawali dane, z których wynika, że krajowa emisja CO2 odnotowała spadek o 4,3% w roku 2023 i 2,7% w roku 2022. Sąd te argumenty przyjął. Z pozwem w ramach kolektywu „Afera stulecia” wystąpiły takie organizacje jak m.in. Greenpeace, czy Oxfam.

To już kolejna sprawa tego typu. W lutym 2021 r. paryski sąd administracyjny w pierwszym wyroku orzekł na korzyść „kolektywu”, uznając państwo za odpowiedzialne za naruszenia podjętych zobowiązań i wywołanie „szkody ekologicznej”, którą należy naprawić.

Organizacje pozarządowe uznały, że wyrok ten nie został wykonany i tym razem zażądały kar finansowych w ramach nowego postępowania wszczętego w czerwcu 2023 r. Suma 1,1 mld euro miała dotyczyć dziewięciu semestrów „opóźnienia”.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze