Strona głównaOpinie"Ojciec, sąsiad, podżegacz". Niemieckie media straszą Grzegorzem Braunem jako "rosnącym ekstremizmem"

„Ojciec, sąsiad, podżegacz”. Niemieckie media straszą Grzegorzem Braunem jako „rosnącym ekstremizmem”

-

- Reklama -

Niemieckie media potępiają Grzegorza Brauna przekonując, że to przykład „rosnącego ekstremizmu prawicowego w Europie Środkowej”. Autor w dużej niemieckiej redakcji wyraża nadzieję, że Braun zostanie skazany i przyznaje, że jest on wykluczony z głównego nurtu politycznego.

Sławomir Ozdyk streścił artykuł Stefana Locke’a w FAZ-Sonntagszeitung z 20 lipca zatytułowany „Ojciec, sąsiad, podżegacz”.

„W swoim artykule Stefan Locke przedstawia @GrzegorzBraun_ – polskiego europosła i byłego kandydata na prezydenta – jako przykład rosnącego ekstremizmu prawicowego w Europie Środkowej. Autor koncentruje się na 'kontrowersyjnych’ wypowiedziach i działaniach polityka, które w jego ocenie przekraczają granice wolności słowa i kwalifikują się jako podżeganie do nienawiści” – napisał na X Sławomir Ozdyk.

Jak czytamy, Locke „relacjonuje szereg publicznych wystąpień Brauna, w tym gaszenie świec chanukowych w Sejmie RP, zrywanie unijnych i ukraińskich flag, zamalowywanie wystaw LGBT oraz wypowiedzi na temat Jedwabnego i Auschwitz”.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

„Szczególnie mocno akcentowane są słowa Brauna, które autor interpretuje jako negowanie Holokaustu – co w świetle polskiego prawa może skutkować karą do trzech lat pozbawienia wolności” – relacjonuje Ozdyk.

„Podkreślono, że Braun zdobył w ostatnich wyborach prezydenckich ponad 1,2 mln głosów (6,3 proc.) i zajął czwarte miejsce, co autor uznaje za niepokojący sygnał społecznego przyzwolenia na retorykę radykalną. Zwrócono uwagę, że mimo wykluczenia z głównego nurtu politycznego, Braun umiejętnie wykorzystuje media społecznościowe i symboliczne gesty do budowania swojej rozpoznawalności” – zauważono.

„Artykuł kończy się sugestią, że ostatnie wypowiedzi Brauna – szczególnie te dotyczące Auschwitz – mogą stanowić punkt zwrotny, który wreszcie doprowadzi do jego ukarania. Locke zauważa, że reakcje niemieckiej opinii publicznej na możliwe skazanie są pozytywne, a sam tytuł artykułu sugeruje jednoznaczną ocenę działań polityka – podsumował Sławomir Ozdyk.

Źródło:X / nczas.info

Najnowsze