Strona głównaWiadomościPolskaAkcja Straży Granicznej. Kilkunastu imigrantów do deportacji

Akcja Straży Granicznej. Kilkunastu imigrantów do deportacji

-

- Reklama -

Funkcjonariusze Straży Granicznej zakończyli akcję kontrolną i ujawnili kilkunastu imigrantów przebywających w Polsce nielegalnie na terenie dwóch województw. Wszyscy zostaną deportowani.

W województwie opolskim wpadło pięciu obywateli Kolumbii i jeden Gruzin. Zostali oni objęci procedurą przymusowego powrotu. Kontrole wykazały, że wszyscy cudzoziemcy naruszyli warunki swojego pobytu, wykonując nielegalną pracę zarobkową w lokalnych przedsiębiorstwach.

Kolumbijscy pracownicy byli zatrudnieni bez odpowiednich pozwoleń w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, natomiast obywatel Gruzji pracował nielegalnie w powiecie nyskim. Według Szymona Mościckiego, rzecznika prasowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, rzeczywisty cel pobytu wszystkich osób był całkowicie niezgodny z tym, co wcześniej deklarowali przy przekraczaniu granicy.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu wydał wobec wszystkich sześciu cudzoziemców decyzje nakazujące opuszczenie Polski w terminie 30 dni. Dodatkowo orzeczono roczny zakaz powrotu do całej strefy Schengen, co oznacza, że deportowani nie będą mogli legalnie wjechać do żadnego z 27 krajów UE oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

Straż Graniczna wszczęła również postępowania kontrolne wobec przedsiębiorców, którzy zatrudniali obcokrajowców z naruszeniem prawa. Takie działania mogą skutkować nałożeniem kar finansowych na pracodawców w wysokości od 3000 do 50000 złotych za każde wykroczenie.

Równolegle prowadzone były kontrole w województwie śląskim, gdzie funkcjonariusze z Bielska-Białej zatrzymali troje cudzoziemców za przekroczenie dozwolonego czasu pobytu. Były to dwie obywatelki Indonezji, które przeterminowały swoje wizy odpowiednio o 252 i 204 dni, oraz obywatel Gruzji z 146-dniowym opóźnieniem w wyjeździe.

Indonezyjki otrzymały standardowe 30-dniowe nakazy wyjazdu z półrocznym zakazem powrotu, podczas gdy w sprawie Gruzina trwają jeszcze czynności administracyjne. Pojedyncze zatrzymania miały miejsce także w Rudzie Śląskiej, Sosnowcu i Częstochowie, gdzie deportowanym nałożono zakazy powrotu na okresy od sześciu miesięcy do trzech lat.

Najnowsze