Strona głównaWiadomościŚwiatBezkarni „antyfaszyści” i zakaz działania „ultraprawicy”

Bezkarni „antyfaszyści” i zakaz działania „ultraprawicy”

-

- Reklama -

Lewaccy aktywiści określający się jako „antyfaszyści”, zostali uniewinnieni od kary za napad na siedzibę prawicowego stowarzyszenia studentów „Bastion Social” w 2018 roku. M.in. zamurowali wtedy wejście do lokalu przy Quai Pierre Scize w Lyonie i zakleili zamki.

5 grudnia sąd francuski uznał winę pięciu „działaczy antyfaszystowskich”, ale odstąpił od wymierzenia im jakiejkolwiek kary. To zapewne zachęta do wyszukiwania sobie kolejnych „faszystowskich” obiektów do podobnych ataków.

- Reklama -

Niewątpliwie wpływ na decyzję sądu miało i to, że władze republikańskie w 2019 rozwiązały ów związek studentów założony w Lyonie wiosną 2017 r., razem z 6 innymi podobnymi związkami prawicowymi. „Bastion Social” grupował m.in. członków Union Défense Group (GUD), prawicowego związku studenckiego (rozwiązanego wcześniej). Zarzucono im „nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji”.

W przypadku „antyfaszystów”, ich prawnik Olivier Forray, mówił o „akcie politycznym w ramach walki z ultraprawicą”. Powoływał się na działanie np. związków rolników, którzy wywalają na ulice gruz i „obrzucają obornikiem prefektury i nigdy nie są ścigane”. Prokuratura żądała grzywny w wysokości 800 euro od każdego z oskarżonych, ale sąd od kar odstąpił.

Dodajmy, że kiedy lewaccy „antyfaszyści” zyskują poczucie bezkarności, rząd rozwiązał grupę Division Martel. Powodem jest ich manifestacja w imigranckim osiedlu la Monnaie w Romans-sur-Isère, skąd pochodzą mordercy młodego Thomasa w Crepol.

„Dywizja Karola Młota” powstała w drugiej połowie 2022 r. i liczyła około trzydziestu członków. Zarzucono jej, że opowiada się za przemocą wobec „Antify, osób imigracyjnych i domniemanych muzułmanów”, także promuje postawy „nacjonalistyczne i ksenofobiczne”.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze