Ostatniej nocy, Rosjanie atakowali Charków i Kijów, a Ukraińcy zaatakowali dronami Rostów nad Donem. W tej wojnie ważne są jednak przede wszystkich zbrojenia obydwu państw. Rosjanie przestawiają gospodarkę na tory wojenne, a Ukraińcy robią dodatkowe zakupy.
Kijów kupuje m.in. „niezbędne dla ochrony ludności cywilnej”, nowe radary TRML-4D i Spexer 2000 3D MkIII za 340 milionów euro. TRML-4D to radar obrony powietrznej zdolny do wykrywania i śledzenia 1500 celów w promieniu 250 km, Spexer to radary krótszego zasięgu.
To jedno z największych zamówień na sprzęt wojskowy od początku wojny. Ukraina złożyła je w niemieckiej firmie Hensoldt i chce w ten sposób wzmocnić swoją obronę powietrzną. Niemiecką firmę określa się mianem „lidera europejskiego przemysłu obronnego”.
Sami zachwalają się, że ich „wysokowydajne radary są niezbędne dla ukraińskiej obrony powietrznej, a kilka radarów chroni Ukrainę od początku wojny i rosyjskiej agresji”. „Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć te nowe systemy, bo radary te są niezbędne do ochrony ludności cywilnej” – powiedział Oliver Dörre, prezes Hensoldt.
TRML-4D oparty jest na technologii radarowej AESA (radar z aktywną anteną) i umożliwia szybkie wykrywanie i śledzenie 1500 celów w promieniu do 250 km. Jest w stanie wykrywać, śledzić i klasyfikować wszystkie rodzaje celów powietrznych, w tym pociski manewrujące, drony, samoloty i śmigłowce.
Spexer to radar wielozadaniowy, który ma zupełnie inną rolę i został zaprojektowany do wykrywania i klasyfikacji celów lądowych, morskich i powietrznych lecących na małej wysokości. Radar ten można również zintegrować z pojazdem obrony przeciwlotniczej Rheinmetall Skyranger 30, wyposażonym w system wieżowy, a także z niemieckimi bezzałogowymi systemami powietrznymi Feldlager (ASUL) oraz laserowym systemem obrony przeciwdronowej HoWiSM.
Od początku wojny na Ukrainie działa kilka systemów radarowych zaprojektowanych przez Hensoldta. Oprócz TRML-4D i Spexera, znajduje się tam radar Twinvis, który umożliwia trójwymiarowe śledzenie celów powietrznych w czasie rzeczywistym, pozostając jednocześnie niewidocznym. Niemiecka firma opracowuje również systemy bezpieczeństwa morskiego, kontroli ruchu lotniczego i zarządzania podejściami do lotnisk wojskowych.
Źródło: AFP/ Le Figaro