„Wiara w zdolność syryjskiego rządu do ochrony chrześcijan gwałtownie spadła od czasu upadku reżimu Asada” – wskazuje lifesitenews.com. Wskazano na rosnącą wobec żyjących od tysiącleci w tamtym regionie chrześcijan.
W syryjskich dystryktach zamieszkanych przez znaczną liczbę chrześcijan nastąpił w tym miesiącu znaczny wzrost przemocy. Najgłośniejszym przypadkiem był atak na melchicki greckokatolicki kościół św. Michała Archanioła w Al-Sura w regionie Suwajda.
O wzroście przemocy alarmuje też papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
– Ta społeczność straciła wszystko. Na początku mieli bardzo niewiele – byli już jednymi z najbiedniejszych w regionie – a teraz nie mają nic – powiedział lokalny przedstawiciel organizacji.
Kościół został podpalony przez nieznanych sprawców 15 lipca. Pełna skala zniszczeń pozostaje nieznana.
W tym samym czasie podpalono 38 domów chrześcijańskich. 70 osób przesiedlono do kościoła w miejscowości Shahba z powodu braku możliwości zapewnienia im jakiegokolwiek innego schronienia.
Wcześniej, 13 lipca islamscy terroryści zaparkowali samochód z materiałami wybuchowymi obok kościoła maronickiego Mar Elias w Tartus. Potem jednak zostali schwytani przez władze.
„Oba incydenty miały miejsce w ciągu miesiąca od samobójczego zamachu bombowego na cerkiew prawosławną św. Eliasza w Dweil’a w Damaszku. Atak z 22 czerwca miał miejsce podczas Boskiej Liturgii w wiosce zamieszkanej głównie przez chrześcijan. Zginęło 30 osób, a 54 zostało rannych” – czytamy.
– Modlimy się o spokój dusz męczenników, o uzdrowienie rannych i o pocieszenie dla naszego ludu. Patriarchat wzywa władze do wzięcia pełnej odpowiedzialności za to, co się wydarzyło i nadal dzieje w zakresie naruszeń świętości kościołów, oraz do zapewnienia ochrony wszystkim obywatelom – przekazał Grecki Prawosławny Patriarchat Antiochii i Całego Wschodu Jan X.
„Wiara w zdolność rządu syryjskiego do ochrony chrześcijan gwałtownie spadła od czasu upadku reżimu Asada. Reżim Asada zaciekle zwalczał radykalnych muzułmanów, którzy prześladowali chrześcijan w regionie, takich jak Bractwo Muzułmańskie, ustanawiając karę śmierci dla każdego członka tej organizacji. Po dojściu do władzy rebeliantów powiązanych z terrorystami, prześladowania zaczęły się nasilać” – wskazuje LSN.
Jan X oskarżył wcześniej aktualny islamski rząd o podsycanie prześladowań chrześcijan w Syrii.