Strona głównaWiadomościŚwiatOpublikowano raport. Franciszek kłamał? Większość biskupów była przeciwna zakazowi Mszy trydenckich

Opublikowano raport. Franciszek kłamał? Większość biskupów była przeciwna zakazowi Mszy trydenckich

-

- Reklama -

Watykan opublikował raport, z którego wynika, że większość biskupów była przeciwna zakazowi odprawiania Mszy świętych w trydenckim rycie, który forsował Franciszek. To kolejne informacje sugerujące, że papież Leon XIV wkrótce oficjalnie je przywróci.

„Większość biskupów, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz watykański dotyczący ograniczenia mszy łacińskiej, stwierdziła, że ​​cofnięcie decyzji papieża Benedykta XVI o uwolnieniu tradycyjnego obrządku 'spowodowałoby więcej szkody niż pożytku'” – podał portal lifesitenews.com.

Raport opublikowała dziennikarka Diane Montagna 1 lipca. Wynika z niego, że Franciszek zignorował opinie zasięgnięte podczas konsultacji z biskupami na temat niesławnego motu prioprio „Traditionis Custodes” w 2021 roku. Większość biskupów była zadowolona ze stanu, który wprowadził papież Benedykt XIV w „Summorum Pontificum” i oceniali, że zakaz Mszy świętych trydenckich wprowadzi „więcej szkody niż pożytku”.

„Traditionis Custodes” to kontrowersyjne motu prioprio, w którym Franciszek – jak przekonywał – „ogranicza”, a realnie próbuje zakazać odprawiania Mszy świętej w rycie trydenckim. W praktyce utrudniło to wielu wiernym dostęp do Mszy świętych. Księża nadal nie mogą oficjalnie na nie zapraszać, odprawiane są głównie „po cichu” w ramach Kościoła. Franciszek zachował prawo do odprawiania „starych Mszy” tylko w wybranych zakonach, zgromadzeniach i w obiektach niebędących kościołami, np. kaplicami.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

Należy zaznaczyć, że wielu duchownych i wiernych nie uznawało za wiążące tych przepisów. Stwierdzali, że – zgodnie z poprzednimi dokumentami Kościoła – ryt ten może być odprawiany zawsze i nie może być przez nikogo, także papieża, zakazany.

„Większość biskupów, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz, stwierdziła, że ​​wprowadzenie zmian legislacyjnych do Summorum Pontificum przyniosłoby więcej szkody niż pożytku” – napisano w opublikowanym raporcie.

Raport podważa tezy Franciszka z listu, który pojawił się wraz z opublikowaniem „Traditionis Custodes”. Przekonywał w nim, że ocena biskupów wykazywała, iż wdrożenie „Summorum Pontificum” przez papieża Benedykta XVI jest „kluczowym źródłem” podziałów w Kościele.

„Summorum Pontificum” to motu proprio papieża Benedykta XVI wydane 7 lipca 2007 roku. Uregulował on status tzw. Mszy świętej trydenckiej w Kościele, de facto oficjalnie zezwalając na odprawianie Mszy świętych w tym rycie w każdym kościele, uniemożliwiając zakazanie odprawiania tego rytu przez zarządcę świątyni, np. księdza proboszcza. Jeśli wierni znaleźli kapłana, który umiał odprawiać Mszę świętą w tym rycie, oficjalnie mogli zorganizować regularne Msze święte trydenckie.

„Okazja zaoferowana przez […] Benedykta XVI, mająca na celu odzyskanie jedności ciała kościelnego o zróżnicowanej wrażliwości liturgicznej, została wykorzystana do poszerzenia luk, wzmocnienia rozbieżności i zachęcania do nieporozumień, które szkodzą Kościołowi, blokują jego drogę i narażają go na niebezpieczeństwo podziału” – przekonywał w liście Franciszek.

Raport z kolei wskazuje, że „podziały” dotyczyły mniejszości biskupów, sprzeciwiających się „Summorum Pontificum”. Najczęściej byli to biskupi o „liberalnym” czy modernistycznym nastawieniu.

„Większość biskupów, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz i którzy hojnie i inteligentnie wdrożyli Summorum Pontificum, ostatecznie wyraża zadowolenie z niego” – napisano w raporcie.

„W miejscach, w których duchowieństwo ściśle współpracowało z biskupem, (podziały) zostały całkowicie uspokojone” – podkreślono.

Najnowsze