Nowe prawo w Wielkiej Brytanii może zagrozić tajemnicy spowiedzi. Projekt ustawy przewiduje, że duchowni będą zobowiązani do zgłaszania przypadków molestowania seksualnego dzieci, nawet jeśli dowiedzą się o nich w konfesjonale.
Projekt Ustawy o przestępczości i policji, który jest obecnie na etapie sprawozdawczym w Izbie Gmin, zakłada, że nienaruszalność sakramentu pokuty i pojednania nie będzie chroniona w przypadkach molestowania seksualnego dzieci.
Stanowisko to jest odpowiedzią na postulaty antyreligijnej organizacji National Secular Society (NSS). Rząd podkreślił, że nie będzie „żadnych wyjątków” od obowiązku zgłaszania takich przypadków, niezależnie od miejsca ich ujawnienia, „w tym w konfesjonale”.
Zalecenie wprowadzenia ustawowego obowiązku zgłaszania molestowania seksualnego dzieci, bez wyjątków opartych na relacjach poufnych czy religijnych, znalazło się w raporcie z krajowego dochodzenia w sprawie molestowania seksualnego dzieci. Choć nowa ustawa nie precyzuje kar za niezgłoszenie przestępstwa, przewiduje bliżej nieokreślone sankcje nakładane przez Służbę Ujawniania i Wykluczania.
Stanowisko Kościoła
Kościół katolicki stoi na stanowisku, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. Kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru i przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii, już w 2022 roku podkreślał – na posiedzeniu komisji ws. molestowania seksualnego dzieci – że tajemnica sakramentalna nie podlega negocjacjom, gdyż stanowi integralną część kapłaństwa.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, złamanie tajemnicy spowiedzi przez kapłana jest surowo zabronione. Kanon 983 stanowi, że „tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna”, a spowiednik nie może w żaden sposób zdradzić penitenta. Kanon 1388 dodaje, że kapłan, który bezpośrednio narusza tajemnicę sakramentalną, podlega automatycznej ekskomunice.