Prokuratura Okręgowa w Warszawie otrzymała w piątek z Parlamentu Europejskiego zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosła Grzegorza Brauna. Prokuratura chce mu postawić zarzuty popełnienia siedmiu przestępstw. Prokurator bezzwłocznie wyznaczy termin czynności z podejrzanym – podano.
Parlament Europejski uchylił immunitet Braunowi we wtorek. Wniosek w tej sprawie prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do europarlamentu w październiku ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza postawić Braunowi zarzuty popełnienia siedmiu przestępstw.
Wraca sprawa Brauna. Bodnar składa wniosek do szefowej PE. „A już się czułem z lekka pominięty”
Bodnar przypomniał niedawno, że „dwa z nich dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia lekarza – dyrektora Narodowego Centrum Kardiologii”, byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, trzy kolejne „różnych czynów chuligańskich”, a dwa ostatnie „skandalicznego zachowania Grzegorza Brauna w polskim Sejmie – publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej oraz naruszenia nietykalności cielesnej osoby podejmującej interwencję”.
Innymi słowy, chodziło o zgaszenie gaśnicą świec chanukowych, do czego doszło w grudniu 2023 r., o sytuację w Niemieckim Instytucie Historycznym, gdzie Braun zablokował wykład Jana Grabowskiego, szkalującego Polaków, oraz incydent z krakowskiego sądu, skąd wyniósł ustawioną tam przez sędziów choinkę przyozdobioną politycznymi emblematami, po czym wrzucił ją do kosza.
Dwa zarzuty dotyczą też wydarzenia w budynku Narodowego Instytutu Kardiologii – Państwowego Instytutu Badawczego, gdy w 2022 r. w czasie mniemanej pandemii Braun wszedł do szpitala z grupą osób, o zgrozo nikt z nich nie miał maseczek, wtargnął na spotkanie dyrekcji placówki i „zaatakował” jej dyrektora dr Łukasza Szumowskiego.
Braun obecnie jest wykluczony z obrad PE w związku z jego wypowiedzią podczas debaty o płciach oraz „zakłóceniem” obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, polegającego na wezwaniu do modlitwy za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Strefie Gazy.
Przedmiotem postępowania prokuratury są też inne sprawy z udziałem Brauna, m.in. w sprawie interwencji poselskiej w szpitalu w Oleśnicy, gdzie dr Gizela Jagielska zabiła dziecko w 9. miesiącu jego życia prenatalnego. 16 kwietnia wszedł tam i próbował uniemożliwić pracę Jagielskiej. Braun powiedział, że w szpitalu dokonywał „obywatelskiego zatrzymania”. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy.
Prokuratura prowadzi też postępowanie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w związku z… wypowiedzią Brauna z debaty prezydenckiej zorganizowanej 28 kwietnia przez dziennik „Super Express”. Inne postępowanie, zarówno policji, jak i prokuratury, o którym prowadzone jest w sprawie spotkania wyborczego Brauna 30 kwietnia w Białej Podlaskiej, gdy z budynku urzędu miasta zdjęta została flaga Ukrainy – zawieszona tam w „geście solidarności” z tym państwem.